Články & Štúdie

Leaders of the 21st century



„Top manažment sa v budúcnosti bude musieť obrátiť naopak,“ myslí si Michal Liday, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Tatra banky. Podľa Reginy Ovesny-Straka, generálnej riaditeľky a predsedníčky predstavenstva poisťovne Kooperativa VIG, však niektoré vlastnosti lídra zostanú rovnaké. Štvrťstoročie je dostatočne dlhé obdobie na hodnotenie trendov. Preto sa diskusný večer s lídrami slovenského finančného sektora Reginou Ovesny-Straka a Michalom Lidayom, ktorý usporiadala spoločnosť Amrop Slovakia spolu so Slovensko-rakúskou obchodnou komorou v Slovenskom inštitúte vo Viedni, niesol najmä v hodnotení uplynulých 25 rokov. Avšak s pohľadom do budúcnosti.

Na začiatku deväťdesiatych rokov sa bolo treba veľa učiť. „Všetko bolo nové,” upozornila Regina Ovesny-Straka. Súčasne však podľa nej mali ľudia v sebe „veľa entuziazmu”. Chceli sa učiť, chceli dobiehať Západ. Michal Liday upozornil, že času na prípravu bolo vtedy oveľa viac. „Kým som sa stal vedúcim pobočky, dostal som takmer ročný tréning. Pri dnešnom tempe inovácií a rastu niečo podobné možné nie je,” upozornil.

Ako na sebe manažéri pracujú
Kariéra top manažéra za 25 rokov môže vyzerať odlišne. Regina Ovesny-Straka vysvetlila, že každých niekoľko rokov potrebuje novú výzvu. „Preto som za posledných dvadsaťpäť rokov niekoľkokrát zmenila prácu.” Michal Liday je opačným príkladom. Prešiel Tatra bankou po všetkých pomyselných stupienkoch. „Sme v tomto veľmi špecifickí. Takmer všetci vyšší manažéri v Tatra banke pochádzajú z vnútorného prostredia,” upozornil.
Zatiaľ čo Regina Ovesny-Straka prirovnala vývoj manažéra k rebríku, po ktorom stúpa a dáva si nové ciele a výzvy, Michal Liday má skôr pocit, že jeho kariéra sa vyvíjala akosi plynulo. Pre neho je dôležité, že ho práca baví. „Veľmi rýchlo dokážem nájsť zaľúbenie v konkrétnej činnosti a potom hľadám spôsob, ako ju robiť čo najlepšie. Ja by som už napríklad nemohol ísť do inej banky. Myslím si, že človek na vrchu manažérskeho rebríčka vtláča inštitúcii časť z vlastných predstáv – tvaruje ju,” dodal.

Ako podporovať zmenu
Zmena je nevyhnutný predpoklad vývoja. Rýchlosť zmeny v súčasnosti a miera neistoty však vytvárajú pre firmy a manažérov náročné prostredie. Podľa Michala Lidaya musí byť manažér agentom zmeny. „Ľudia sa zmeny prirodzene obávajú, radšej majú stabilitu. Navyše súčasné prostredie je extrémne neisté. Rýchlo sa mení. Preto je dôležité, aby manažéri podporovali zmenu, aby ju organizácia dokázala zaviesť.”
Michal Liday upozornil, že v Tatra banke dokonca vytvorili pozíciu 'manažéra pre zmeny’. Regina Ovesny-Straka vysvetlila, že v poisťovníctve zmena nie je zatiaľ natoľko akútna ako v bankovníctve. „Služby poisťovne nepotrebujete každý deň, našťastie. Napriek tomu aj my cítime tento tlak,” dodala.
Jedna z vecí, ktorú si museli v Tatra banke uvedomiť, bol podľa Michala Lidaya fakt, že nemôžu byť najlepší vo všetkom. „Musíte si vybrať. My sme sa rozhodli pre inovácie. Chceme v nich byť najlepší. Chceme ich prinášať na trh nielen pre nás, ale pre celý región,” dodal.

O ľuďoch a ich vedení
V čom je najťažšia práca s ľuďmi? Regina Ovesny-Straka začala s porovnaním Slovákov s okolím. „Podľa mňa je veľkým problém v tom, že sa nevieme tak dobre predať. Možno sme až príliš skromní. Možno to má pôvod ešte v histórii, v časoch Česko-Slovenska. Ale to neviem posúdiť, pretože to poznám len z rozprávania.” Ďalším hendikepom sú podľa nej obchodníci. Tých dobrých je na Slovensku naozaj veľmi málo.
Michal Liday upozornil, že manažment sa obracia. „Model, v ktorom navrchu stál silný manažér a ten rozhodoval o všetkom, už nemôže fungovať. Naopak, manažéri budúcnosti budú riadiť zospodu. Ich úlohou bude vytvárať prostredie, v ktorom ich tímy dokážu naplno využívať svoje schopnosti. Paradigma sa úplne zmení.” Regina Ovesny-Straka súhlasila. A k tomu ešte doplnila, že niektoré veci sa nezmenia. „Manažéri budú musieť aj naďalej radi pracovať s ľuďmi. Budú musieť ochotne pracovať na sebe, zlepšovať sa. A budú musieť byť schopní rozhodovať. Čo v neistom prostredí bude náročnejšie,” dodala.

Juraj Porubský
šéfredaktor, Forbes Slovensko