Články & Štúdie

Nalaďme naše myslenie pozitívne

Zažil som to počas základnej a strednej školy veľakrát a určite aj vy. Ohlásená je písomka alebo náročné skúšanie a vy idete do školy s gučou v hrdle a chvením v žalúdku v strašnom očakávaní, ako to len dopadne. Nadíde hodina Há a – zrazu sa dozviete, že učiteľ daného predmetu je neprítomný alebo hodina jednoducho odpadne, lebo prídu deratizéri postrekovať školské priestory. A vám neskutočne odľahne.

Iný príbeh. Počas štúdia na Fakulte telesnej výchovy a športu UK sme ako budúci učitelia telesnej výchovy robili rôzne pohybové prvky na zápočet. Gymnastika mi šla zo všetkých športov najslabšie, avšak všetky cvičenia som postupným tréningom zvládol na požadovanej úrovni. Jediné, čo som napriek enormnému úsiliu jednoducho nedal, bolo vzoprenie ťahom na kruhoch opakovane dvakrát za sebou. Jedenkrát bez problémov, opakovane ani za nič. Prišiel deň zápočtu a ja som sa rozhodol, že sa budem musieť spoľahnúť na vyššiu moc, ktorá mi práve v deň Dé a hodinu Há pomôže. A predstavte si – nikdy predtým ani potom, ale vtedy to vyšlo.

A do tretice. V jednom z mojich prvých zamestnaní, keď som robil asistenta vysokopostavenému manažérovi, som jedného dňa vyrobil poriadny „prúser“. Manažmentu som rozposlal e-mail, ktorý som rozposlať nemal, a s najlepším vedomím a svedomím som začal organizovať aktivitu, ktorú som robiť nemal. Iniciatívny blbec je horší ako... Keď som to zistil, nastala v mojom vnútri panika, čo z toho bude. Už som videl, ako ma môj cholerický šéf vyhodí. Celý večer som sa na nič nemohol sústrediť a nasledujúci deň som sa bál ísť do práce. Asi už tušíte – vec sa vyriešila jedným nevinným e-mailom, že daná projektová úloha sa bude riešiť inak, a môj šéf sa o celej veci ani nedozvedel.

Takéto a mnohé ďalšie podobné príbehy a situácie ma naučili riadiť sa zásadou, že žiadna kaša sa neje taká horúca, aká sa uvarí a že je zbytočné riešiť problémy (alebo sa nebodaj pre ne stresovať), ak ešte ani nevznikli. A keď ťažkosti náhodou prídu, čo sa mi v osobnom i pracovnom živote v Amrope stáva neraz, pomôžem si výrokom jedného nášho klienta, ktorý má mnohopočetnú rodinu a ktorý už dvadsať rokov vedie úspešnú rodinnú firmu: neexistujú problémy, iba situácie, ktoré treba riešiť.

Za pár desiatok rokov, čo som na tomto svete, som sa presvedčil, že pozitívne myslenie je alfou a omegou vo všetkom, čo robíme a ako vnímame okolitý svet. Má vplyv na naše zdravie, profesijný život, budovanie a kvalitu vzťahov a aj na náš osobný rozvoj. Preto pri príležitosti svetového Dňa pozitívneho myslenia (13. september) prelaďme naše myšlienkové vzorce a nastavenie sivej kôry od výhovoriek, prečo sa veci nedajú, k hľadaniu spôsobu, ako sa dajú. Odhaľujme v ľuďoch a životných situáciách pozitíva, nie katastrofy. Odteraz nech je pohár už iba poloplný, nie poloprázdny.