Články & Štúdie
Rok 2021 – tak to skúsme, napriek všetkému
V pracovných tímoch sme počas prvých januárových týždňov ako samozrejmé vnímali stretnutia v zasadačkách (či tzv. meeting rooms) pri viac-menej symbolickom poháriku sektu, aby sme si popriali zdravie, šťastie a úspech. Zároveň sa debatovalo o uplynulom období a lídri načrtli, čo firmu a jej ľudí čaká v prichádzajúcom roku, čo chcú zvládnuť a ako sa navzájom v každodennom fungovaní povzbudia a podporia. Nielen od tohto zvyku musíme všetci nateraz upustiť. Osobnú blízkosť aj v našej skupine Jenewein Group vystriedali na diaľku zdieľané myšlienky. Aj o tom, že rok 2021 bude v mnohom rokom nových začiatkov. Celkom určite nás čaká pracovne náročné obdobie (čo nie je nič pre lenivých a stereotypných). Prvá polovica prichádzajúceho roka bude ešte vždy rozpačitá a poznačená logickým lavírovaním medzi skepsou a optimizmom. Buďme však optimistickí, aj keď nám nič nespadne z neba, nič nedostaneme zadarmo a nič nedosiahneme len tak zo dňa na deň. Moje skúsenosti sú základom predpokladu, že celkový výhľad na nový rok nie je najhorší. Hoci rátať treba aj s tým, že sa ocitneme v situáciách, ktoré nás zrazia doslova na kolená. Verím však, že sa nám všetkým blýska na lepšie časy a všetko sa bude postupne zlepšovať. Keď zostaneme zásadoví, uchováme si vieru a elán, budeme poctiví a ochotní niečo aj obetovať, pocítime, že v druhej polovici roka bude lepšie a lepšie. Závisí to aj od toho, ako si budeme uvedomovať samých seba, ako budeme vnímať svoju osobnú zodpovednosť a ako budeme pristupovať k sebe navzájom. Inšpirovať sa môžeme aj týmito antagonizmami, ktoré ma nedávno zaujali: nekompromisná originalita, úžasná hravosť, hodnotový pragmatizmus, nebeské huncútstvo, narcistický egoizmus, brutálna famóznosť, fantastická predstavivosť a liberálny optimizmus (všetko v tvorbe je dovolené – lebo dielo a kompozícia – to je krajina neobmedzených možností). Na rok 2021 sa pozerám s veľkou nádejou ako na rok nových začiatkov pre skupinu Jenewein Group i pre každého z nás. P. S. Keď vás prevalcujú obavy, strach a neistota, skúste si pomôcť týmito paradoxnými prikázaniami. Ešte v šesťdesiatych rokoch minulého storočia ich sformuloval doktor Kent M. Keith. Spoločne s krátkymi príbehmi zo života ich zhrnul v knihe Paradoxné prikázania – Ako nájsť zmysel bytia v bláznivom svete. Tak to skúsme, napriek všetkému...
- Ľudia sú nelogickí, nerozumní a sebeckí. Napriek tomu ich milujte.
- Ak konáte dobro, obvinia vás zo sebeckých pohnútok. Napriek tomu konajte dobro.
- Ak ste úspešní, získate falošných priateľov a ozajstných nepriateľov. Napriek tomu sa usilujte o úspech.
- Dobro, ktoré dnes vykonáte, bude zajtra zabudnuté. Napriek tomu konajte dobro.
- Čestnosť a úprimnosť vás robia zraniteľnými. Napriek tomu buďte čestní a úprimní.
- Najväčších hrdinov s najvyššími ideálmi môže zastreliť aj najmenší človek s najnižšími ideálmi. Napriek tomu majte najvyššie ideály.
- Ľudia cítia so smoliarmi, ale nasledujú iba víťazov. Napriek tomu bojujte za smoliarov.
- To, čo roky budujete, môže byť za noc zničené. Napriek tomu budujte.
- Ľudia potrebujú pomoc, ale ak im pomôžete, môžu na vás zaútočiť. Napriek tomu pomáhajte.
- Dajte svetu to najlepšie, čo je vo vás, a on sa vám obráti chrbtom. Napriek tomu dajte svetu to najlepšie, čo je vo vás.