Články & Štúdie

BLOG: Ako oddeliť najlepších kandidátov od potenciálnych problémov

Pri obsadzovaní voľných pozícií je dôležité minimalizovať šancu na výber nevhodného kandidáta. Profesionálne skríningové služby by mali byť samozrejmou súčasťou výberových procesov najmä pri obsadzovaní vyšších riadiacich pozícií a pozícií členov predstavenstiev a dozorných rád. Okrem komerčného sektora by sa mali realizovať aj pri vyhľadávaní manažérov v štátnom a vo verejnom sektore.

Komplexný skríningový proces dokáže kandidáta vyhodnotiť efektívne a spoľahlivo cez osobné dotazovanie sa na kandidáta, overovanie referencií, prístup do rôznych databáz či využitie automatizovaných systémov vyhľadávania a overovania. Je to diskrétny proces, ktorým sa overuje predovšetkým pravdivosť a úplnosť toho, čo o sebe kandidát prezentuje, i to, či niečo dôležité nevynechal alebo nezamlčal.

V rámci skríningu sa v súlade s pravidlami platnými v danej krajine realizuje overovanie informácií z médií a skúma sa kredibilita, reputácia, konflikty záujmov a celkové pozadie kandidáta v rôznych registroch. Pri každom kandidátovi sa podrobne analyzuje jeho digitálna stopa, ktorá zahŕňa aktivitu na internete a sociálnych sieťach, a vyhotovuje sumár s identifikáciou možných rizík a potenciálnych hrozieb.

Profesionálny Background Checks dáva nulovú šancu falošnej kariére. A potenciálnym zamestnávateľom zvyšuje istotu, že poznajú všetky fakty, ktoré potrebujú na správne rozhodnutie.

Najbežnejšie typy skríningov vykonávané pred prijatím do zamestnania:

Overenie identity a dokladov
Ide o základnú úroveň skríningu – rýchlu kontrolu pred prvým pohovorom, ktorá obsahuje overenie základných osobných údajov kandidáta a potvrdenie pravosti dokladov totožnosti.

Overenie profesijných referencií
Ide o overenie a získanie osobných referencií z jedného alebo viacerých zdrojov (predchádzajúci nadriadení, pedagógovia, kolegovia a pod.). Kontrola kandidátom poskytnutých referencií zvyčajne nepredstavuje veľkú príležitosť na odhalenie varovných signálov, pretože kandidáti väčšinou uvádzajú referencie, ktoré poskytnú pozitívne hodnotenia. Získanie ďalších referencií od ľudí, ktorí majú znalosť o profesijnom správaní sa kandidáta alebo o jeho podnikaní, môžu pomôcť doplniť obraz o kandidátovi, najmä dozvedieť sa viac o jeho silných a slabých stránkach.

Overenie vzdelania a/alebo životopisu
Mnohí uchádzači o zamestnanie sa priznali k úprave svojho životopisu v snahe uspieť na trhu práce. Overenie vzdelania (overenie existencie vzdelávacej inštitúcie, jej akreditácie a absolvovanie uvádzaného štúdia) a zamestnania (overenie, či kandidát bol zamestnaný v uvedenej organizácii a na uvedenej pozícii v období, ktoré uvádza) vrátane overenia odbornej certifikácie umožňuje v maximálnej miere zvýšiť istotu, že informácie poskytnuté kandidátom v životopise sú pravdivé a presné. Tento typ kontroly sa realizuje kontaktovaním oddelenia ľudských zdrojov alebo administratívneho oddelenia uvedeného pracoviska a vzdelávacieho zariadenia. Do tejto skupiny patrí aj prehľad štatutárnych a majetkových účastí kandidáta v právnických osobách. V prípade živnostenského podnikania sa overuje, či je živnosť aktívna.

Overenie aktivity na sociálnych sieťach
Tento typ kontroly je v posledných rokoch čoraz populárnejší. Umožňuje vnímať kandidáta aj z inej ako profesijnej stránky a získať jedinečný prehľad, ktorý presahuje rámec životopisu. Preverenie profilu kandidáta na sociálnych sieťach môže pomôcť objasniť akékoľvek potenciálne problematické správanie, ktoré nemusí byť počas pohovoru viditeľné. Po príklady netreba ísť ďaleko, možno sa pamätáte na prípad spred dvoch rokov, keď sa Alexi McCammondová napokon nestala šéfredaktorkou Teen Vogue pre rasistické a homofóbne príspevky na Twitteri, ktoré napísala v roku 2011.

Kontrola beztrestnosti
V súlade so zákonmi platnými v tej ktorej krajine sa používajú na určenie, či kandidát môže potenciálne vytvoriť nebezpečné prostredie pre zamestnancov a klientov danej organizácie. Ide o obstaranie a overenie záznamov v oficiálnych databázach registrov trestov, ktoré vedú vnútroštátne orgány, centralizované vládne agentúry alebo ministerstvá. Do tejto skupiny možno zaradiť aj overenie, či je kandidát v súčasnosti v pátraní a či sa nachádza na medzinárodných sankčných zoznamoch.

Previerky kredibility
Na zníženie rizika sprenevery a konfliktu záujmov na minimum sa používa základná a rozšírená previerka kredibility. Tento typ skríningu je obzvlášť dôležitý pri obsadzovaní pozícií s prístupom k interným dátam alebo ku klientskym informáciám. Základná kredibilita zahŕňa overenie, či je kandidát v insolvencii, prípadne v evidencii exekúcií alebo na zozname dlžníkov. Rozšírená kontrola okrem základnej úrovne obsahuje aj overenie verejných alebo súkromných databáz s cieľom identifikovať akékoľvek dlhy po splatnosti alebo zlú platobnú históriu. Rovnako aj overenie informácií o vyhláseniach o úpadkoch, daňových záložných právach a občianskoprávnych rozsudkoch, ak sú k dispozícii.


Martin Krekáč
Chairman & Founding Partner Jenewein Group
LinkedIn
www.headhunter.sk
www.scaut.com