Články & Štúdie

BLOG: Ako zotrvať na ceste trvalého úspechu v podnikaní

Čo často stojí za stabilným rastom a dlhodobo úspešným podnikaním? Osvedčených receptov a odporúčaní je celý rad – od prepracovaných vzdelávacích stratégií cez nezávislý pohľad zvonku až po krízové plánovanie. Ak ste podnikateľom, ktorý razí svoju vlastnú cestu k úspechu a máte za sebou viac ako tri roky podnikania, prijmite úprimné gratulácie. Celkom určite ste prijali veľa múdrych rozhodnutí: nastavili ste stratégiu a víziu a prispôsobili k nim ľudský kapitál a firemné procesy. Pravdepodobne ste prekročili očakávania klientov a udržali spokojnosť všetkých zainteresovaných strán – od investorov až po rodinných príslušníkov, ak ste rodinným podnikom.

Z jedného uhla pohľadu ste presne tam, kde ste chceli byť. Na druhej strane budete skôr či neskôr čeliť nebezpečnej výzve: sebauspokojeniu. Stať sa úspešným podnikateľom je náročné, avšak udržať si dlhodobý úspech je ešte zložitejšie. Ako sa vyhnúť strnulosti a udržať si vysoký výkon? Pre portál Entrepreneur.com to skvelo vystihol Nicholas Leighton, autor, spíker a kouč. Na základe mojich viac ako 33-ročných skúseností v oblasti manažérskeho poradenstva súhlasím s jeho konštatovaním, že na ceste k trvalému úspechu v podnikaní existujú štyri esenciálne body.

1. Neustále sa vzdelávajte
Na začiatku vášho podnikania ste nepochybne absorbovali veľké množstvo informácií, avšak krivka ďalšieho vzdelávania vo fáze tzv. forming, storming, norming a performing, ktorými vaša firma prechádza, zvyčajne klesá. Väčšine podnikateľov sa zdá, že pri pokračovaní biznisu sa treba venovať zdanlivo dôležitejším a naliehavejším záležitostiam. Je však dôležité mať na pamäti, že ak intelektuálne nerastiete, vaše podnikanie nebude napredovať. Úspešní podnikatelia, s ktorými sa stretávam, vynakladajú veľké úsilie na to, aby sa ďalej vzdelávali.

2. Využite inú perspektívu
Typickí obchodníci si stanovujú ciele na ďalší rok podľa vlaňajších ziskov. Ak budú vyššie, potešia sa. Menej pokojní podnikatelia sa skôr ako na minuloročné ukazovatele sústredia na budúce príležitosti a hrozby. Nie je to rýchla záležitosť (vyžaduje si minimálne niekoľkodňové stretnutia o strategickom plánovaní) a nemala by sa brať na ľahkú váhu. Pre dosiahnutie správnej rovnováhy Nicholas Leighton radí zvážiť prizvanie nezávislého externého poradcu, s ktorým si porozumiete na osobnej i odbornej úrovni – niekoho, kto pozná vaše odvetvie a zároveň vás upozorní na to, čo sa deje mimo sféry vášho podnikania.

3. Objavte nové zdroje rastu
Keď všetko ide hladko, je lákavé v tom pokračovať. Avšak spomeňte si na časy, keď ste začínali. Je viac než pravdepodobné, že vo vašom sektore existovali aj iné firmy a vy ste váš úspech dosiahli čiastočnou zmenou, aktualizáciou či vylepšením niektorých (alebo niekoľkých) prvkov. A tak si dnes radšej predstavte, že nejaký ambiciózny podnikateľ verí tomu, že vás môže predbehnúť. Buďte pripravený na tento druh výziev. Dôkladne sa pozrite na to, čo by sa dalo vo vašom podnikaní zlepšiť (čo zahŕňa komplexné preskúmanie príležitostí a hrozieb), a pozorne zvážte prioritu iniciatív, na ktorých by sa dalo popracovať a ktoré môžu byť inšpirujúce pre všetky zainteresované strany.

4. Pripravte sa na budúcnosť
Krízy prichádzajú. Môžu pochádzať odkiaľkoľvek, môžu, ale nemusia byť vašou chybou alebo chybou vašej organizácie. V najhlbšej depresii málokedy vidieť veľa šancí – v danej chvíli je ťažké plánovať, premýšľať či konať. Ak však má vaše podnikanie viac ako tri roky, jedno je isté, prežili ste jednu z najväčších podnikateľských kríz tohto storočia. Urobili by ste niečo inak? Mohli ste si to lepšie naplánovať? Našťastie, na dobrom krízovom pláne sa dá pracovať dávno predtým, ako sa kríza stane realitou. Za predpokladu, že urobíte dôsledné hodnotenie potenciálnych hrozieb a toho, ako by ste na ne mohli reagovať. Budúcnosť si vyžaduje, aby ste sa pozorne pozreli na váš tím. Máte pripravený plán nástupníctva pre prípad, že kritický človek odíde alebo nebude môcť pracovať? Ak nie, je najvyšší čas podrobne preskúmať vaše postupy na prijímanie a udržanie talentov a lídrov a firemné hodnoty.


Martin Krekáč
Chairman & Founding Partner Jenewein Group
LinkedIn
www.headhunter.sk