Naše poradenské tímy sú aktívne v rámci globálnych partnerstiev a networkov, vďaka čomu dokážeme držať prst na pulze najnovšieho vývoja a v kombinácii s inovatívnymi prístupmi ponúknuť osvedčené riešenia v stredoeurópskom regióne i mimo neho.
Medzi našich klientov patria medzinárodné spoločnosti, české i slovenské firmy, investori, privátne holdingy, rodinné podniky, ale aj verejný a neziskový sektor. Naše poradenské tímy sa usilujú o vytváranie obojstranne výhodných partnerstiev a budovanie dlhodobých vzťahov.
Viac >>
My v médiách
Malé a stredné podniky ako hnací motor európskej dynamiky
Cieľom Lisabonskej stratégie je do roku 2010 z Európy vytvoriť najkonkurencieschopnejšie a najdynamickejšie hospodárstvo na svete založené na vedomostiach. V súvislosti s tým si ako jednu z priorít na roky 2005 až 2008 stanovila potrebu zvýšiť podnikateľský potenciál najmä malých a stredných podnikov.
Lisabonská stratégia zaznamenala pozitívne výsledky najmä v oblastiach ako hospodársky a priemyselný rast a vytváranie väčšieho počtu lepších pracovných miest. Európa čelí výzvam tradičných i nových konkurentov, ktoré nedokáže adekvátne riešiť. Keďže malé a stredné podniky sú pri plnení cieľov z Lisabonu kľúčovú rolu (do tejto kategórie patrí v Európe 99,8 % podnikov), Európsky hospodársky a sociálny výbor (EHSV) v aktuálnom stanovisku vydanom k danej iniciatíve žiada Radu o lepšie nasmerovanie a efektívnejšie usmernenia pre malé a stredné podniky najmä v kapitole o mikroekonomických reformách.
Administratívne porážky, nedostatočná pracovný mobilita
Členské štáty EU pomaly implementujú smernice pretrvávajú administratívne prekážky a pracovná mobilita je nedostatočná. Tieto prekážky ťažšie prekonávajú práve malé a stredné podniky, ktoré narážajú na nedostatok podnikateľských aktivít, starnúcu populáciu, obmedzenú ponuku pracovnej sily či ťažší prístup k finančným prostriedkom alebo výsledkom výskumu a inovačným príležitostiam,“ vysvetľuje Martin Krekáč, radca EHSV za Podnikateľskú alianciu Slovenska. EHSV víta návrh Európskej komisie znížiť do roku 2012 administratívne zaťaženie podnikov o 25 %.
Podnikanie má budúcnosť pre mladých
Pre lepšie implementovanie navrhnutých usmernení do praxe je podľa stanoviska výboru potrebné vytvoriť právny základ Charty pre malé podniky. Výbor tiež žiada, aby rok 2009 vyhlásili za Rok podnikateľa s cieľom zdôrazniť významnú úlohu, ktorú podnikatelia zohrávajú v oblasti rastu a životných podmienok, a podnietiť najmä mladých ľudí, aby pri výbere profesie uvažovali o podnikaní.
Keďže najcennejšou hodnotou podnikov je ľudský kapitál, primerané podporné štruktúry, konkrétne prispôsobené ponuky odbornej prípravy a vhodne navrhnuté finančné stimuly by mali prostredníctvom ďalších investícií do nepretržitej odbornej prípravy malým a stredným podnikom pomôcť zvýšiť kvalifikáciu a zručnosť pracovníkov i podnikateľov. Na úrovni Európskej komisie by sa mala vytvoriť koordinačná štruktúra reálnej, účinnej a efektívnej politiky malých a stredných podnikov vo všetkých programoch, krokoch a legislatívnych opatreniach.