Articles & Studies
Looking for content, priorities and for people
Úvodné konštatovania v predkladacej správe k materiálu Príprava predsedníctva Slovenskej republiky v Rade Európskej únie, ktorý vláda schválila v auguste tohto roka, sú jasné a pomerne jednoznačné. Ak by sme ich chceli zhrnúť, tak asi takto: Výkon predsedníctva je pre členský štát EÚ mimoriadne náročnou a zodpovednou úlohou. Príprava na jej efektívne a úspešné zvládnutie patrí medzi absolútne priority v oblasti zahraničnej politiky - najmä v kontexte posilnenia postavenia v rámci EÚ, pozitívnej prezentácie a aktívneho zapojenia do formovania kľúčových európskych politík. Rozdeliť ju možno na organizačnú, personálnu, rozpočtovú a technickú časť, pričom každá z nich sa musí začať v dostatočnom predstihu. Keďže v našom prípade ide o historicky prvé predsedníctvo Slovenska od jeho vstupu do EÚ v roku 2004, zostávajúce necelé štyri roky určujú, že nastal najvyšší čas.
Ministerstvo zahraničných vecí SR začalo úvodnú fázu prípravy už vlani analýzou skúseností porovnateľných krajín, rokovaniami s ministerstvom financií i úradom vlády a sumarizovaním potrieb jednotlivých rezortov. V súčasnosti za dôležité považuje nastavenie organizačno-technického zabezpečenia a definovanie politických priorít slovenského predsedníctva, ktoré by mali byť výsledkom širšej spoločenskej a odbornej diskusie. Všetko to znie pekne a jednoducho, no realita zvyčajne taká pekná a jednoduchá nebýva a na Slovensku ani nie je. Od slov k činom je niekedy ďaleko a my musíme začať konať. Ako kľúčové sa v tejto súvislosti javia tri pojmy: ľudia, témy a priority.
Najväčšia ťarcha a zvýšené nároky ležia na pleciach štátnej správy. Možno sa to nebude zdať, avšak v prípade prvého predsedníctva znesú porovnanie s prípravou na vstup do Európskej únie. Z hľadiska ľudského kapitálu, od ktorého kvality a motivácie sa odvíja skutočne každá časť celého procesu, je už dnes potrebné zmapovať zdroje, ktoré štát má vo svojich štruktúrach k dispozícii, a identifikovať medzi nimi ľudí s potrebnými zručnosťami, jazykovými schopnosťami a skúsenosťami s EÚ ako takou. Personálne kapacity s koordinačnými a rozhodovacími právomocami treba navyše nielen vybudovať, ale aj koncepčne vzdelávať. Ako sa vraví, všetko je o ľuďoch. Do správ a predkladacích materiálov možno napísať všeličo, rozhodujúca je skutočná realizácia v praxi. Už sme to počuli toľkokrát, avšak pripomínať to treba zas a znova.
V zmysle aktuálneho rozdelenia kompetencií podľa Lisabonskej zmluvy výkon predsedníctva členskému štátu umožňuje upriamiť pozornosť nielen celej EÚ, ale aj iných krajín na oblasti, ktoré sú z jeho národného alebo regionálneho pohľadu dôležité, a presadiť ich do európskych politík a celkového smerovania únie. Toto je ďalšia horúca téma, ktorú treba riešiť. Možnosť manažovať počas šiestich mesiacov spoločný politický program a ovplyvňovať dianie v EÚ je výzvou, ktorá si zaslúži skutočne poriadne nasadenie. Z nosných tém by sme mali už dnes poznať prioritnú oblasť, ktorá, ak sa uchopí správne, Slovensku pomôže zvýšiť rešpekt nielen v Európskom spoločenstve, ale aj pred vlastnými obyvateľmi a celým svetom.
Rotujúce predsedníctvo je pre Slovensko veľkou príležitosťou. Slovenskí predstavitelia budú pol roka vystupovať v mene celej únie. Zviditeľní sa nielen krajina, ale aj jej hospodárstvo a jednotlivé organizácie vrátane súkromných firiem, ktoré sa tiež musia chopiť šance. Tie sa naskytnú nielen pri priamom organizačno-technickom zabezpečení, ale napríklad aj počas množstva stretnutí na politickej a expertnej úrovni (podľa odhadov pôjde o viac ako sto rokovaní). Zvýšená mediálna prezentácia Slovenska doma i v zahraničí môže mať výrazne pozitívny dopad na imidž krajiny a podporu viacerých ekonomických odvetví, napríklad cestovného ruchu.
Treba oceniť, že vláda SR sa otázkou predsedníctva v Rade Európskej únie už začala zaoberať. Tento rok sa skončí tzv. iniciačná fáza. Čaká nás prípravná fáza, ktorá by mala mať konkrétnejší obsah a širokospektrálne pokrytie, nakoľko realizačná fáza určená na roky 2016 a 2017 presiahne volebné obdobie súčasnej vládnej garnitúry. Prípadná zmena vlády však nie je hlavným strašiakom - mimochodom, Česká republika zvládla svoje predsedníctvo napriek pádu vládneho kabinetu na jednotku. Podstatnejšie je konečne ukázať, že na to jednoducho máme.
Patrik ZOLTVÁNY
Senior Partner, Fipra Slovakia