Articles & Studies

Každý človek je originál

HR, Human Resources, ľudské zdroje, personálny manažment... niekoľko pojmov označujúcich prácu a dennodennú komunikáciu s ľuďmi, ich riadenie, poradenstvo – vedenie či pomoc nezávislých konzultantov organizáciám pri obsadzovaní, najmä vyhľadávaní správneho človeka na správne miesto, zefektívňovaní a skvalitňovaní fungovania a chodu organizácie. Pri práci s ľuďmi však treba mať neustále na mysli, že každý človek je iný. Každý z nás je originál, či už výzorom, prejavom, vlastnosťami, schopnosťami...

Niekto je výrazne extrovertný, miluje pozornosť iných, rád sa verejne prejavuje, baví ho práca v kolektíve, iný je navonok tichší, introvertný a v spoločnosti mnohých ľudí sa necíti najlepšie. Identita, originalita by nikomu nemala byť upretá. Jeden autor raz povedal: „Je dôležité zachovať si svoju vlastnú identitu. Je to náš jedinečný dar pre druhých, jedinečný v celom vesmíre.“

Budúci psychológovia sú už počas štúdia vedení k tomu, aby človeku porozumeli nie len z povedaného, ale naopak aj z nevypovedaného, pre neznalých možno skrytého. Existuje veľa nástrojov, metód či teórií na pochopenie a porozumenie iných, na odhalenie toho, v čom je človek naozaj dobrý, a spoznanie jeho potenciálu a možností ďalšieho rozvoja. V zahraničí majú študenti psychológie možnosť študovať aj odbory spájajúce psychológiu s fungovaním organizácie (tzv. pracovná a organizačná psychológia). Na Slovensku napriek tomu, že tento odbor máme, žiaľ, také niečo prakticky neexistuje. Pracovný psychológ je pritom jedným z účinných prostriedkov na zintenzívnenie rozvoja zamestnancov, zvýšenie motivácie a následné zefektívnenie práce a výsledkov.

Je nesporné, že šťastní a predovšetkým spokojní zamestnanci sú základom dobre fungujúcej a prosperujúcej organizácie. Napriek tomu sa neraz stáva, že ľudia zaradení na pozície, pre ktoré nemajú vrodené vlohy, talent alebo podobne, sa v práci utápajú, práca ich nebaví, sú neefektívni a neprinášajú požadované výsledky. Odhalením vrodených i získaných vlôh, osobnostných čŕt, vodcovských schopností či iných špeciálnych zručností, akou je napríklad kreativita, môže pracovný psychológ v organizácii zaviesť zmeny týkajúce sa umiestnenia ľudí na jednotlivé pozície. Pri zohľadnení originality a individuálnych čŕt budú ľudia pracovať v podmienkach a prostredí, v ktorých sa budú cítiť komfortne a prirodzene a kde budú mať možnosť rozvíjať sa, postupovať a byť užitoční. Veď ľudia predsa zlyhávajú nie preto, že chyba je v nich, ale preto, že neflexibilná organizácia sa im nechce prispôsobiť a nepracuje na zlepšení podmienok zamestnancov, ktorí sú zdrojom jej ziskov a úspechov. Ako povedal Tomáš Baťa: „Priame, prosté jednanie budí v ľuďoch všetky dobré inštinkty. Ak jednáš otvorene a s úmyslom poslúžiť ľuďom, tvoj úspech je neodvratný.” A taktiež: „Dobrý obchod je vtedy, ak sú spokojní všetci zúčastnení.“

Byť dobrým manažérom znamená byť aj dobrým psychológom, načúvať svojim zamestnancom, prijímať návrhy na zmeny, zamestnancov motivovať a starať sa o nich. Veď, ako sa hovorí, čo dáš, to sa ti vráti. Spokojný zamestnanec bude pri práci istejší, sebavedomejší, bude pracovať pod menším stresom a najmä so spokojnosťou, a práve preto má psychológia také zásadné miesto pri fungovaní každej organizácie.