Articles & Studies

BLOG: Kedy je líderstvo toxické a čo s tým

Práca v tíme ponúka celý rad výhod. Patrí k nim napríklad zdieľaná identita, spoločné hodnoty, vzájomné porozumenie či pocit sociálnej stability. Nepochybne ide o silné stimuly, ktoré členov tímu motivujú pri dosahovaní individuálnych i spoločných cieľov. Nie zriedkavo sú však na pracovisku prítomné faktory, ktoré môžu motiváciu nasmerovať toxickým alebo deštruktívnym smerom.

Ian MacRae, spoluautor knihy Motivation and Performance: A guide to motivating a diverse workforce, uvádza, že diktátori, demagógovia a toxickí vodcovia prosperujú v prostredí, ktoré sa javí ako nebezpečné alebo neisté. Nestabilita spôsobená napríklad ekonomickými alebo sociálnymi problémami lídrom často umožňuje prevziať väčšiu autoritu a moc, pretože ľudia od nich požadujú rýchle a rozhodné kroky. Tie však pritom vôbec nemusia byť v najlepšom záujme skupiny alebo organizácie.

Pocit ohrozenia, bezradnosti alebo finančných ťažkostí spôsobuje, že ľudia ľahšie tolerujú agresívne vedenie a sklon k populistickým odkazom. Prvým faktorom umožňujúcim toxické líderstvo je preto priaznivé prostredie. V organizáciách, ktoré nemajú funkčné systémy na obmedzovanie moci alebo ktoré majú zbytočne zložité administratívne a riadiace štruktúry, zneužívanie moci zvyčajne pretrváva bez problémov.

Ďalším faktorom sú tajní stúpenci alebo prisluhovači, bez ktorých nemôžu byť toxickí lídri nikdy úspešní. Ak vynecháme zištné dôvody, ľudia väčšinou nasledujú deštruktívnych vodcov, pretože cítia potrebu spoločenského poriadku, začlenenia do skupiny, poslušnosti voči autorite alebo jednoducho napodobňujú ľudí s vyšším statusom. Tak isto platí, že ľahšie zneužiteľní sú ľudia, ktorí sa cítia nedostatočne zaplatení, nedocenení, neistí alebo príliš ovládaní.

Deštruktívni vodcovia majú charizmu a šarm, ktorými oslovujú svojich nasledovníkov. Sú schopní komunikovať presvedčivú a jasnú víziu želanej (často príliš zjednodušenej) budúcnosti. Táto vlastnosť je neraz spojená s narcizmom, so silným sebavedomím a s presvedčením o vlastnej nadradenosti. Osobný prospech je pre nich prioritný, pričom ich ideológiou je ideológia nenávisti. Za hlavný zdroj všetkých problémov identifikujú „obetné baránky“, ktoré používajú na odvrátenie pozornosti od skutočných problémov a vlastných nedostatkov.

Ako zdôrazňuje Ian MacRae, spomínané faktory a charakteristiky zvyšujú úspešnosť toxických lídrov pri získavaní moci, avšak zároveň sú účinnými prostriedkami na ich odstavenie na vedľajšiu koľaj.

Čo robiť, aby sa motivácia nestala toxickou
1. Buďte si vedomý vlastnej hodnoty (a hodnoty vašich kolegov). Rozpoznajte rôzne typy stresujúcich situácií, náročných prostredí alebo toxických ľudí, ktorí môžu vašu motiváciu alebo motiváciu iných nasmerovať k deštrukcii. Myslite na sebauvedomenie ako na očkovanie proti vykoľajeniu.
2. Vytvorte (a používajte) podporné siete. Ak sa vybočenie z normálu deje izolovane, môže zosilnieť. Network dôveryhodných priateľov, kolegov alebo rodinných príslušníkov môže pomôcť odhaliť a zastaviť deštruktívne správanie skôr, ako sa vymkne kontrole.
3. Nastavte efektívne kontrolné mechanizmy. Každý – od pracovníkov v prvej línii až po vedúcich predstaviteľov – by mal byť zodpovedný za svoje činy a výkon. Tak, ako manažéri zabezpečujú dohľad nad svojimi priamymi podriadenými, je predstavenstvo zodpovedné za výkon vrcholového vedenia.
4. Používajte objektívne hodnotiace nástroje. Na odhalenie potenciálnych problémov je dôležité merať a pochopiť, čo motivuje ľudí v organizácii. Sledujte individuálnu, tímovú a celkovú motiváciu, aby ste odhalili trendy, ktoré by mohli naznačovať, že niečo nie je v poriadku.


Martin Krekáč
Chairman & Founding Partner Jenewein Group
LinkedIn
www.headhunter.sk