We in media
źudia svojich vodcov napodobňujú
Vodcom sa v organizácii môe sta akákožvek osoba bez ohžadu na svoju pozíciu, ktorá má silou svojej osobnosti schopnos získava a mobilizova ostatných na to, aby sledovali jej ciele. U rané experimenty v psychológii práce ukázali, e väčina pracovných skupín má svojho vodcu a e týmto vodcom nemusí by jej formálny vedúci. Od manaérov sa v organizácii očakávajú rýchle výsledky. Úspení manaéri sú preto odborníkmi na to, ako optimalizova fungovanie organizácie a dosiahnu jej ciele. Vedenie sa oproti tomu spája s tvorbou a dosahovaním niečoho nového. Vo väčine organizácií je táto schopnos tou najvzácnejou.
Vodcovia poznajú hodnotu svojich zamestnancov
S vodcami žudia radi spolupracujú, a preto vodcovské schopnosti od svojich nadriadených často vyadujú. Napríklad vtedy, ak chcú, aby im určili jasné ciele, urobili dôleité rozhodnutia a boli schopní za ne nies zodpovednos. Schopnosti nevyhnutné na to, aby sa manaér stal vodcom, nie sú tajomstvom, získa ich vak nie je také jednoduché. Monos osvoji si predpoklady na vedenie a nauči sa pouíva ich je napriek tomu väčinou otvorená.
Väčina manaérov hžadá zamestnancov, ktorí budú robi presne to, čo sa im povie - a nič viac. Len málo manaérov odmeňuje svojich zamestnancov za to, e sú kreatívni alebo e idú vo svojej práci za hranice stanovené popisom ich funkcie. Ich energiu odčerpávajú aj rôznymi formami firemnej byrokracie, smerníc a procedúr. Táto prax spravidla vežmi plytvá tvorivosou, nápadmi aj motiváciou zamestnancov.
Vodcovia konajú inak. Poznajú hodnotu zamestnancov a namiesto toho, aby ich energiu odčerpávali, uvožňujú ju. Odstraňujú bariéry, ktoré sa kladú kreativite, umoňujú zamestnancom vyniknú, uplatni svoju iniciatívu, dosiahnu úspech, zvýi si sebavedomie. Vytvárajú presvedčivú víziu, o ktorú sa môu zamestnanci usilova a ktorú môu sami dotvára. Táto vízia vyaduje napnú vetky sily, ale nie je nedosiahnutežná.
Vodcovia vedia, e väčina zamestnancov u nechce len prebera príkazy a necha sa riadi. Zamestnanci chcú by nedelitežnou časou svojej organizácie a usilujú sa, aby ich názory a návrhy vypočuli. Vodcovia so svojimi zamestnancami komunikujú a poskytujú im dostatok potrebných informácií o dianí v organizácii. Na podporu komunikácie osobne prispievajú aj tým, e sú dosiahnutežní na komunikáciu.
Oproti manaérom, ktorí trestajú svojich zamestnancov za neúspech, sa vodcovia snaia pracovníkom pomôc, posilni ich schopnosti a zbavi ich obáv z moného neúspechu. Ak sa v práci vyskytne nová alebo zloitejia situácia, namiesto toho, aby zamestnanca "hodili do vody", poskytujú mu oporu. Aj keď mu ponechávajú vožnos v tom, ako dosiahnu ciele, vdy sú v pozadí pripravení zasiahnu a pomôc, ak to bude nevyhnutné. Často aj tak, aby o tom zamestnanec nevedel. Bezpečnos poskytovaná touto záchrannou sieou vedie k tomu, e zamestnanci sú ochotnejí napnú svoje úsilie a podniknú kroky, ktoré ich organizácii prináajú výrazný zisk.
Úloha optimizmu a sebadôvery
Rozhodujúce osobné vlastnosti vodcov zostávajú napriek premenám organizácií roky prakticky nemenné. Výskumy ukazujú, e k najdôleitejím vlastnostiam, ktoré majú úspení vodcovia spoločné, patrí optimizmus a sebadôvera, rozhodnos a morálna integrita.
źudia chcú ma pri pohžade do budúcnosti pocit istoty. Zamestnancov preto prirodzene priahujú osoby, ktoré sa do budúcnosti pozerajú s optimizmom. Manaéri, ktorí vetia podniku do budúcnosti len problémy a neúspechy, svojich zamestnancov iba demotivujú.
Vodcovia sa výhžadu do budúcnosti neobávajú, majú svoju istotu aj istotu vo svoje schopnosti ovplyvni ostatných. Hoci sa na ceste na dosiahnutie ciežov stretávajú s mnostvom problémov, ich optimizmus je nákazlivý a zasahuje vetkých, ktorí s nimi prichádzajú do kontaktu. Vodca vybavený optimizmom a sebadôverou dokáe aj organizáciu plnú frfloov premeni na prostredie pretekajúce pozitívnym očakávaním budúcnosti. Spravidla to zvyuje aj výkonnos a produktivitu zamestnancov. Zamestnanci majú sklon správanie svojich vodcov napodobňova. Ak vodcovia vykazujú sebadôveru, veria si aj ich podriadení. Ak sú manaéri váhaví a plní osobných neistôt, budú takí aj zamestnanci, a to so vetkými dôsledkami na výkonnos organizácie.
Etické správanie je základným predpokladom
K osobným črtám, ktoré vodcovia odliujú, patrí aj repektovanie morálnych hodnôt a zmysel pre fair play. Manaéri s vlastnosami lídrov veria, e etické správanie je bez ohžadu na oblas podnikania jedným z dlhodobých faktorov úspechu. Snaia sa preto udriava rovnováhu medzi snahou dosahova čo najlepie výsledky a spôsobom, akým sa tieto výsledky dosahujú. Svoje etické hodnoty premietajú do misie svojej organizácie. Tá stanoví firemné hodnoty a správanie, ktoré firma od svojich zamestnancov očakáva.
Poctiví žudia chcú, aby ich viedli poctiví manaéri - chcú by súčasou organizácie, ktorá má pozitívny dosah na svoje okolie a na ktorú môu by hrdí. Táto skutočnos je jednou z vnútorných odmien, ktorú si zo svojej práce odnáajú. Vodcovia dodriavajúci etické princípy majú pozitívny vplyv na celkovú atmosféru firmy.
K častým sanostiam zamestnancov na svojich manaérov patrí, e nechcú prija rozhodnutie. Napriek tomu, e schopnos rozhodova je jedným z hlavných dôvodov, prečo žudí do manaérskych pozícií vymenúvajú, mnoho manaérov nechce riskova monos, e ich rozhodnutie bude chybné. V obave z chybného rozhodnutia a nutnosti nies jeho dôsledky svoje rozhodnutie nekonečne odkladajú, často v nádeji, e vonkajie okolnosti nakoniec nutnos uskutočni rozhodnutie predbehnú alebo e niekto za nich rozhodne.
Vodcovia sú rozhodní. To neznamená, e svoje rozhodnutie "striežajú od boku". Na získanie informácií aj názorov zamestnancov, ktoré potrebujú na kvalifikované rozhodnutie a ich získanie je moné v rozumnom časovom období, si berú nevyhnutný čas. Ak nie sú k dispozícii vetky potrebné dátumy, zvaujú za a proti plynúce z nutnosti prija rozhodnutie a ma k dispozícii dostatok údajov. Nenechajú vak prúd udalostí rozhodnú za nich.