Naše poradenské tímy sú aktívne v rámci globálnych partnerstiev a networkov, vďaka čomu dokážeme držať prst na pulze najnovšieho vývoja a v kombinácii s inovatívnymi prístupmi ponúknuť osvedčené riešenia v stredoeurópskom regióne i mimo neho.
Medzi našich klientov patria medzinárodné spoločnosti, české i slovenské firmy, investori, privátne holdingy, rodinné podniky, ale aj verejný a neziskový sektor. Naše poradenské tímy sa usilujú o vytváranie obojstranne výhodných partnerstiev a budovanie dlhodobých vzťahov.
Viac >>
Články & Štúdie
Pojmy dôležité pre personalistov a manažérov
Slovník pre manažovanie
Behaviorálne schopnosti
Schopnosti úspešne sa správať v sociálnych situáciách, predovšetkým schopnosti účinne komunikovať so spolupracovníkmi, viesť, motivovať, trénovať, poskytovať spätnú väzbu, riadiť skupinovú diskusiu, rokovať s uchádzačmi o práci a podobne.
Brainstorming
Skupinová diskusia podporujúca kreatívne myslenie popri zaužívanom rámci uvažovania. Používa sa najčastejšie ako nástroj hľadania nových postupov a alternatívnych spôsobov riešenia. Predpokladom je príprava prostredia, inštruktáž účastníkov, demonštrácia metódy na cvičnom probléme a moderovanie skúsenou osobou.
Interkultúrne schopnosti
Schopnosti komunikovať a spolupracovať v medzinárodnom firemnom prostredí, riadiť viackultúrne pracovné skupiny, rozumieť potrebám a zvyklostiam zahraničných partnerov, rešpektovať hodnoty odlišných národných kultúr a podobne.
Kľúčové kvalifikácie
Základné predpoklady nevyhnutné pre väčšinu riadiacich pozícií. Patrí k nim schopnosť preberať zodpovednosť, samostatne vyhodnocovať informácie, riešiť problémy a štruktúrovane uvažovať, ako aj osobná flexibilita a schopnosť učiť sa, spolupracovať a presvedčivo komunikovať.
Komunikačné schopnosti
Schopnosti podávať a získavať informácie, ako aj počúvať ostatných. Sú predpokladom na vysvetľovanie podnikových cieľov a úloh, ovplyvňovanie a presviedčanie pracovníkov, riešenie konfliktov, odstraňovanie vzájomných nedorozumení a nedôvery...
Koučovanie
Štýl vedenia opierajúci sa o priebežný rozvoj zamestnancov a manažérov, vhodný v situácii podnikových zmien alebo nových nárokov na zamestnanca. Využíva metódy spoločného stanovenia a hodnotenia rozvojových cieľov, nepriameho usmerňovania a trvalého povzbudzovania.
Manažérska schopnosť
Predpoklady na výkon manažérskych funkcií, ktoré sú spojené s riadením ľudí. Patria k nim predovšetkým schopnosti obojstrannej komunikácie, motivácie, rozvoja, koučovania a hodnotenia zamestnancov (odovzdávanie spätnej väzby), delegovanie právomocí alebo napríklad riešenie konfliktov.
Time Management
Súbor metód pomáhajúcich osobnému plánovaniu a účelnému využívaniu času, teda posilnenie osobnej efektivity manažéra.
Vodcovské schopnosti
Schopnosti získavať a motivovať ostatných na plnenie cieľov organizácie, dodávať im energiu a dôveru do budúcnosti na základe osobných vlastností a sociálnych schopností.
Slovník pre vzdelávanie
Aktívne metódy rozvoja
Tréningové metódy založené na možnosti získavať nové schopnosti na základe vlastných skúseností s riešením situácií a problémov. Patria k nim predovšetkým prípadové štúdie, hranie rolí, písomné zadanie, manažérske hry, prípadne hry uskutočnené vo vonkajšom prostredí.
Development Center
Metóda slúžiaca na vyhľadanie tréningových potrieb aj na získanie nových pracovných a riadiacich schopností. Podstatou je plnenie modelových individuálnych či skupinových úloh, často vo forme prípadových štúdií, a ich následné vyhodnocovanie nadriadenými a ďalšími hodnotiteľmi. Cieľom je odborný tréning, nácvik tímovej spolupráce a sociálnych schopností.
Efektivita tréningu
Miera, v akej sa podarilo dosiahnuť jeho ciele. Dá sa posudzovať tým, čo sa účastníci naučili (napríklad pomocou testov manažérskych schopností), pozorovaním zmien v riadiacom správaní sa a hodnotením pracovných výsledkov manažéra (dosahom na produktivitu, predaj, náklady...). Hlavným predpokladom efektivity tréningu je možnosť vyskúšať si nové poznatky a postupy.
E-learning
Vzdelávanie a tréning využívajúci informačné technológie. Výhodou sú nižšie náklady, časová pružnosť využitia, možnosť priebežnej aktualizácie textov a interaktívna metóda výučby.
Hranie rolí
Aktívna metóda tréningu riadiacich zručností, založená na simulácii reálnych pracovných situácií a nácvikov typických riadiacich úloh. Popri nácviku, zručností a pochopení dôsledkov vlastného správania sa na druhých slúži aj na pochopenie správania sa druhých osôb a ich motivácie.
Check-list
Súpis činností, ktoré treba pri riešení určitej úlohy uskutočniť. Môže sa použiť pri tréningu na overenie toho, či manažér úplne zvládol úlohy svojej riadiacej práce.
Konzultácia
Metóda vzdelávania pri práci, pri ktorej manažér alebo iný zamestnanec poskytuje vysvetlenie, odporúčanie a návody týkajúce sa pracovných postupov alebo, napríklad, riešenia určitých problémov.
Management Trainees
Medzinárodné označenie pre osoby zaradené na základe svojho riadiaceho potenciálu do programu manažérskeho vzdelávania. Spravidla nemajú presne stanovené, akým smerom sa ich ďalší vývoj kariéry bude uberať. K metódam ich rozvoja patrí okrem iného pracovná rotácia.
Manažérske hry
Vzdelávanie manažérov, založené na individuálnom či skupinovom riešení a prezentovaní modelových rozhodovacích situácií. Cieľom je tréning analytických schopností, nácvik tvorby firemných stratégií a strategického rozhodovania a podobne.
Mentoring
Metóda adaptácie a rozvoja nového zamestnanca, ktorému vybrali (hlavne po dohode s ním) mentora, väčšinou manažéra, ktorý nie je jeho priamy nadriadený. Úlohou mentora je podporiť adaptáciu a využitie zamestnanca v organizácii.
Outdoor learning
Tréningové aktivity spojené so skupinovými hrami vo voľnej prírode. Cieľom je zvýšiť odolnosť proti stresu, vytvárať zvyky tímovej spolupráce, trénovať komunikačné a vodcovské schopnosti.
Poverenie úlohou
Zadanie náročnejšej úlohy, na ktorej vykonanie je pracovník vybavený zodpovedajúcimi právomocami. Zmyslom je umožniť vyskúšať si schopnosti pri samostatnom riešení novej úlohy pod nepriamym dohľadom nadriadeného.
Prípadová štúdia
Jedna z najefektívnejších metóda manažérskeho vzdelávania slúžiaca na rozvoj analytického myslenia, rozhodovacích schopností alebo nácviku skupinového riešenia problémov. Predpokladom je príprava scenárov prípadových štúdií a ich očakávaného riešenia.
Team Building
Tréning zameraný na podporu vzájomnej dôvery a spolupráce v tíme, vytváranie tímových zvyklostí a posilnenie tímovej zodpovednosti.
Vzdelávacie ciele
Vopred stanovené očakávané výsledky tréningu; jeden z predpokladov efektivity vzdelávania. Hlavným cieľom manažérskeho tréningu nie je väčšinou prínos poznatkov, ale zmena riadiaceho štýlu, zodpovedajúceho zámerom firmy.
Workshop
Skupinové riešenie problémov využívajúce spoluprácu osôb z rôznych oblastí organizácie. Slúži súčasne na nácvik tímovej spolupráce a spoločného riešenia problémov, prípadne na oboznámenie sa s odlišnými pohľadmi osôb z rôznych častí firmy.
Richard Branson
Brit Richard Branson patrí k najuznávanejším manažérom sveta. Do jeho impéria s ročným obratom päť miliárd dolárov patrí viac než dvesto firiem a 25-tisíc ľudí. Je nekonvenčný, neznáša byrokraciu a jeho zamestnanci ho zbožňujú. Vrhá sa všade tam, kde cíti príležitosť. Nič veľké pre neho nie je dosť veľké. Spolufinancoval aj nedávny let Američana Steva Fossetta, pri ktorom ako prvý človek obletel zemeguľu na jednomiestnom prúdovom lietadle. Svojich kandidátov na manažérske miesta testuje Branson tak, že ich požiada o výstup v teplovzdušnom balóne.
Donald Trump
Americký výstredný miliardár Donald Trump skúša svojich nováčikov tak, že sa na chvíľu stanú Donaldom Trumpom. Vlani v januári si dokonca vyberal nového zamestnanca v zábavnej televíznej realityshow. V programe Apprentice (Učeň) vystúpilo šestnásť ucháduačov o prácu u Trumpa. Realitný magnát ich počet postupne snižoval. Zvyčajne nepríjemná veta "You're fired!" (Máte padáka!) sa odvtedy stala v USA niečim ako Trumpovou obchodnou známkou. Trumpovym Tovarišom s ročným platom štvrť milióna dolárov sa napokon stal 32-ročný Bill Rancic, majiteľ internetového obchodu s cigarami.
Simulácia odhalí všetko
Rôzne simulácie pri prijímaní nových zamestnancov sa medzi zamestnávateľmi objavili v 70. rokoch minulého storočia a využívajú sa čoraz častejšie. Názov tejto metódy sa odlišuje (simulácie sa niekedy nazývajú prípadové pohovory, modelovanie alebo assessment centrá), ale myšlienka je v podstate rovnaká. Majú zistiť, ako sa budú potenciálni zamestnanci správať v extrémnej situácii - budú sa schopní usmievať aj vtedy, keď sa ocitnú pod časovým tlakom alebo zákazník začne byť nečakane hrubý?