• Since our foundation in 1990, we have been providing complex strategic one-stop shop services.

    Read more >>
  • We rely on partners and a senior team as well as personal involvement of our founders with their own successful experience.

    Read more >>
  • As part of our individual approach, we implement customized and often exceptional solutions.

    Read more >>
  • Thanks to the global reach, our presence goes beyond the Czech and Slovak borders.

    Read more >>


Case studies | Surveys | Analyses
Publications | Articles | Interviews
Blogs | Strategies | Concepts | Projects

Sme prémiovou česko-slovenskou poradenskou skupinou so silnou väzbou na Rakúsko. V rozpätí viac ako 30 rokov sme sa rozrástli na jeden z najznámejších a najčastejšie odporúčaných stredoeurópskych butikov s globálnym dosahom poskytujúcich na jednom mieste (one-stop-shop consultancy) komplexné služby strategického líderstva, manažmentu a verejných politík.

Naše poradenské tímy sú aktívne v rámci globálnych partnerstiev a networkov, vďaka čomu dokážeme držať prst na pulze najnovšieho vývoja a v kombinácii s inovatívnymi prístupmi ponúknuť osvedčené riešenia v stredoeurópskom regióne i mimo neho.

Medzi našich klientov patria medzinárodné spoločnosti, české i slovenské firmy, investori, privátne holdingy, rodinné podniky, ale aj verejný a neziskový sektor. Naše poradenské tímy sa usilujú o vytváranie obojstranne výhodných partnerstiev a budovanie dlhodobých vzťahov.

Viac >>

Články & Štúdie

Rodinné firmy a ich miesto v podnikaní

Až 82 percent malých a stredných podnikov na Slovensku tvoria rodinné firmy. Ich profesionálna podpora má nesporné výhody pre všetky zainteresované skupiny a štátu by sa nepochybne oplatila.

Na sklonku minulého roka sa uskutočnila konferencia Fórum podnikateliek Slovenska, ktorá bola zavŕšením viac ako ročného programu zameraného na podporu žien v podnikaní. V jednotlivých diskusných kolách boli pomenované hlavné problémy, s ktorými sa stretávajú ženy v podnikaní. Popri notoricky známych prekážkach spojených s podnikaním v malých a stredných podnikoch, akými sú vysoké daňové a odvodové zaťaženie, nadmerná administratíva či Zákonník práce komplikujúci zamestnávanie ďalších pracovníkov, majú ženy o jednu výzvu navyše - zosúladenie pracovného a rodinného života, predovšetkým spojenie práce s rolou matky.

Iným, podobne aktuálnym problémom, s ktorým nezápasí len Slovensko, ale celá Európska únia, je vysoká miera nezamestnanosti mladých ľudí. Chýbajúca reforma školstva, nevýhodné zamestnávanie na dohodu, aktuálny dopyt po „hotových“ pracovníkoch so skúsenosťami či neraz slabá jazyková pripravenosť a chýbajúce morálno-vôľové vlastnosti robia z generácie Y často skladový artikel. Ešteže majú (na rozdiel od žien - matiek) predsa len väčšiu flexibilitu a možnosti skúsiť nájsť uplatnenie v zahraničí, rozšíriť si vzdelanie či nabrať potrebnú prax.

Prínos pre všetkých
Jedno z riešení, ktoré by významne pomohlo nielen v úvode spomínaným problematickým oblastiam a skupinám, tkvie v podpore fungovania rodinných firiem. Podľa Moniky Krošlákovej z Ekonomickej univerzity v Bratislave až 82 percent malých a stredných podnikov na Slovensku tvoria rodinné firmy. Zjednodušene povedané ide o firmy, kde viac ako 50 percent vlastníctva držia v rukách priami príbuzní v prvom rade (manželia, rodičia, deti a súrodenci). Toto prostredie ponúka priamu realizáciu nielen pre mužov, ale aj pre ženy - podnikateľky. Okrem toho poskytuje pomerne slušné možnosti pre mladých ľudí po absolvovaní školy, aby neskončili na úrade práce. Možnosť budovať si profesijnú budúcnosť podľa vlastných predstáv v tímovej spolupráci s rodinnými príslušníkmi a potom firmu odovzdať potomkom, je jednoznačne mimoriadne lákavá predstava.

Podpora lokálnych malých a stredných podnikov má jednoducho nesporné výhody pre všetky zainteresované skupiny a štátu by sa nepochybne oplatila. Ekonomiku by budovali ľudia, ktorí na Slovensku žijú. Tu by platili dane, vytvárali pracovné miesta a budovali hodnoty. Významnejšie by sa rozvíjali viaceré regióny, ušetrili by sa prostriedky určené na rôzne sociálne programy, rástla by kúpyschopnosť širšej skupiny obyvateľstva a nepochybne s tým aj vzdelanosť. Zmenšila by sa skupina ľudí bez práce, a tým aj kriminalita. Nehovoriac o dlhodobo udržateľnom rozvoji a stabilite podnikateľského prostredia a lojalite firiem k vlastnej krajine. Veď prevádzkovať živnosť neznamená nevyhnutne obrovský profit, ale vo veľa prípadoch len primeraný dostatok prostriedkov na dôstojný a pokojný život. Pri rozumnej štátnej podpore sa rodinné firmy nezbalia a neodídu, keď vyprší obdobie daňových prázdnin alebo náklady na pracovnú silu už nebudú vytvárať konkurenčnú výhodu.

V prípade rodinných firiem navyše do hry vstupujú ďalšie pozitíva. Rodiny môžu tráviť spolu viac času a tešiť sa z vytvárania spoločných hodnôt. Nemusia sa prispôsobovať zamestnávateľovi, pracovný čas si vedia zladiť s ostatnými rodinnými príslušníkmi, a tak s flexibilitou nie je problém. Určujú si, čo budú robiť a pre akú cieľovú skupinu, čím vytvárajú predpoklad, že ich práca bude baviť. Zakladatelia firiem majú oveľa väčší záujem o prosperitu a odovzdanie firmy ďalším generáciám. Preto už v ranom štádiu vychovávajú svojich potomkov k pracovitosti, rozvíjajú ich ekonomické myslenie, morálno-vôľové vlastnosti a zákaznícku orientáciu. Následníkom odovzdávajú svoje skúsenosti a mladí sa namiesto „nasávania“ čistej teórie v škole oťukávajú aj v praktickom živote.

Budúcnosť v rodinách
Všetky tieto výhody a nesporné pozitíva fungovania rodinných firiem ovplyvňujú skupiny, o ktorých bola reč v úvode. V tejto skupine sa nachádzajú aj ženy - podnikateľky, ale aj mladí ľudia, ktorí ešte len plánujú vstup na trh práce. Podporou rodinných firiem zasiahne štát širšiu populáciu ekonomicky aktívneho obyvateľstva a zároveň novú generáciu, ktorá sa má o starších ľudí v budúcnosti postarať. Na Slovensku sa tradícia rodinných firiem ešte len buduje, pretože až teraz postupne prichádza čas odovzdávania firiem nastupujúcej generácii, hoci pri najlepšom sa tak v niektorých prípadoch už stalo.

Tento trend však bude pokračovať a aj firmy, ktoré dnes formálne nespĺňajú kritériá rodinnej firmy (sú vlastnené jednotlivcom alebo spoločníkmi bez príbuzenského vzťahu), sa do tejto skupiny môžu zo dňa na deň dostať práve presunom vlastníctva alebo jeho zdieľaním s ďalšou generáciou. Napriek prvým lastovičkám štátnej podpory v podobe návrhu Zákona o rodinných firmách by bolo nepochybne žiaduce venovať sa tejto problematike na úrovni štátnych orgánov oveľa viac a vyslať jasné signály v podobe relevantnej legislatívy, že našim voleným zástupcom záleží na raste ekonomickej sily našich obyvateľov.

Mario Fondati
Partner, Amrop