• Since our foundation in 1990, we have been providing complex strategic one-stop shop services.

    Read more >>
  • We rely on partners and a senior team as well as personal involvement of our founders with their own successful experience.

    Read more >>
  • As part of our individual approach, we implement customized and often exceptional solutions.

    Read more >>
  • Thanks to the global reach, our presence goes beyond the Czech and Slovak borders.

    Read more >>


Case studies | Surveys | Analyses
Publications | Articles | Interviews
Blogs | Strategies | Concepts | Projects

Sme prémiovou česko-slovenskou poradenskou skupinou so silnou väzbou na Rakúsko. V rozpätí viac ako 30 rokov sme sa rozrástli na jeden z najznámejších a najčastejšie odporúčaných stredoeurópskych butikov s globálnym dosahom poskytujúcich na jednom mieste (one-stop-shop consultancy) komplexné služby strategického líderstva, manažmentu a verejných politík.

Naše poradenské tímy sú aktívne v rámci globálnych partnerstiev a networkov, vďaka čomu dokážeme držať prst na pulze najnovšieho vývoja a v kombinácii s inovatívnymi prístupmi ponúknuť osvedčené riešenia v stredoeurópskom regióne i mimo neho.

Medzi našich klientov patria medzinárodné spoločnosti, české i slovenské firmy, investori, privátne holdingy, rodinné podniky, ale aj verejný a neziskový sektor. Naše poradenské tímy sa usilujú o vytváranie obojstranne výhodných partnerstiev a budovanie dlhodobých vzťahov.

Viac >>

Články & Štúdie

BLOG: Podnikateľský úspech nepotrebuje tajný rodinný recept

Tradične v júni vychádza rebríček najväčších rodinných firiem na Slovensku. Aj tento rok predstavil päťdesiat podnikateľských príbehov, päťdesiat úspešných rodín. Podľa Forbes Slovensko ich súhrnný obrat dosiahol sumu 7,5 miliardy eur, čo znamená tisícky zamestnancov a miliónové zisky. V mnohých podnikoch potomkovia zakladateľom pomáhajú, inde už sú rodinné firmy v rukách nástupníckej generácie.

Rodinné podniky tvoria chrbtovú kosť hospodárstva naprieč priemyselnými odvetviami a sektormi. Aj v zložitej situácii posledných rokov sú firmy z rebríčka dôkazom, že rodinnému podnikaniu sa na Slovensku darí. Pandémia a vojna na Ukrajine nás naučili pracovať v komplikovaných podmienkach, viac ako inokedy premýšľame o efektivite a viac či menej pripravení sme sa pustili na cestu digitalizácie a inovácií. Rodinné podniky toto všetko prežívajú tiež, avšak v mierne odlišnom kontexte. Často aj preto, že členovia rodiny svoju prácu nerobia pre peniaze. Keď sú súčasťou úspešného rodinného podniku, v skutočnosti „nemusia“ pracovať. Napriek tomu práci venujú takmer všetko svoje úsilie, pretože sú súčasťou rodinného dedičstva.

Jednou z najnáročnejších výziev, ktorým skôr či neskôr čelí každý rodinný podnik, je generačná zmena. Mnoho zakladateľov či vlastníkov si neuvedomuje, aký náročný – predovšetkým z hľadiska procesov i emócií, je prechod firmy z majiteľa na potomka alebo potomkov a to nielen v rámci komplexnosti, ale aj dĺžky trvania. Každá výmena generácií navyše zvyčajne ide ruka v ruke so zmenou vlastníckej i organizačnej štruktúry a úpravy celkovej podnikateľskej stratégie.

First Bank Center for Family-Owned Businesses nedávno spolupracovala s MacKenzie Corp. na prieskume, v rámci ktorého oslovili 552 majiteľov, resp. členov rodinných firiem prvej až piatej generácie. Zaujímavým zistením je existencia generačných rozdielov v motivácii zakladania a vedenia rodinných firiem – kým v prvej generácii rozhoduje sebestačnosť a vášeň, ďalšie generácie ako hnací motor vnímajú podporu rodiny a podnikania ako takého. Takmer polovica (42 %) nástupcov začala pre rodinný podnik pracovať preto, aby pokračovali v odkaze rodiny, 22 % rodina požiadala, aby sa pripojili k rodinnému podniku, 15 % potrebovalo prácu, 11 % plnilo osobitnú úlohu a iba 10 % uviedlo, že taký bol plán.

Majitelia firiem a rodinní príslušníci ďalšej generácie potvrdili, že je viac ako pravdepodobné, že v nasledujúcich desiatich rokoch prenesú vlastníctvo na budúcu generáciu (49 %), zatiaľ čo ich kolegovia z prvej generácie označili prenos vlastníctva v nasledujúcich desiatich rokoch za menej pravdepodobný (27 %). Z nášho pohľadu je dôležité zistenie, že v skupine 73 % rodinných firiem, ktoré majú (alebo plánujú vytvoriť) štruktúrovaný plán nástupníctva, je podiel medzi hľadaním externej podpory a interným zvládnutím tohto procesu presne 50 ku 50.

Dosiahnutie podnikateľského úspechu si nevyžaduje nijaký tajný rodinný recept. Rodinné podniky musia taktiež expandovať, diverzifikovať a zamerať sa na digitálnu transformáciu, technológie a inovácie. Ich majitelia a manažéri sa musia otvoriť nielen novým spôsobom myslenia, ale aj novým vedomostiam a zručnostiam, ktoré prinášajú skúsenosti v dosiaľ nepoznaných oblastiach. Nemôžu si dovoliť odpočívať a uspokojiť sa s doterajšími výsledkami, nech sú akokoľvek priaznivé. Budúcnosť rodinných podnikov spočíva v prispôsobovaní sa meniacemu sa trhu, meniacemu sa prostrediu, meniacej sa kultúre – len vtedy zostanú špičkové.


Martin Krekáč
Chairman & Founding Partner Jenewein Group
LinkedIn
www.headhunter.sk