• Since our foundation in 1990, we have been providing complex strategic one-stop shop services.

    Read more >>
  • We rely on partners and a senior team as well as personal involvement of our founders with their own successful experience.

    Read more >>
  • As part of our individual approach, we implement customized and often exceptional solutions.

    Read more >>
  • Thanks to the global reach, our presence goes beyond the Czech and Slovak borders.

    Read more >>


Case studies | Surveys | Analyses
Publications | Articles | Interviews
Blogs | Strategies | Concepts | Projects

Sme prémiovou česko-slovenskou poradenskou skupinou so silnou väzbou na Rakúsko. V rozpätí viac ako 30 rokov sme sa rozrástli na jeden z najznámejších a najčastejšie odporúčaných stredoeurópskych butikov s globálnym dosahom poskytujúcich na jednom mieste (one-stop-shop consultancy) komplexné služby strategického líderstva, manažmentu a verejných politík.

Naše poradenské tímy sú aktívne v rámci globálnych partnerstiev a networkov, vďaka čomu dokážeme držať prst na pulze najnovšieho vývoja a v kombinácii s inovatívnymi prístupmi ponúknuť osvedčené riešenia v stredoeurópskom regióne i mimo neho.

Medzi našich klientov patria medzinárodné spoločnosti, české i slovenské firmy, investori, privátne holdingy, rodinné podniky, ale aj verejný a neziskový sektor. Naše poradenské tímy sa usilujú o vytváranie obojstranne výhodných partnerstiev a budovanie dlhodobých vzťahov.

Viac >>

Články & Štúdie

Slovenskí zamestnanci by ocenili vyššie príspevky na stravovanie a viac vzdelávania

Slovenskí zamestnanci by ocenili vyššie príspevky na stravovanie a viac vzdelávania.

Pracujúci Slováci očakávajú od svojich zamestnávateľov zlepšenia v oblasti kvality pracovného života. Viac ako polovica zamestnancov uvádza, že zamestnávatelia nevenujú dostatočnú pozornosť kvalite pracovného života, každodenným problémom a celkovej spokojnosti zamestnancov. Takmer tri štvrtiny Slovákov očakáva od svojho zamestnávateľa skvalitnenie v oblasti vzdelávania a zvýšenie príspevkov na stravovanie nad rámec zákona. Nespokojnosť s príspevkami na stravovanie pritom spomedzi ôsmych sledovaných krajín vyjadrili iba Slováci a Turci. Tieto informácie vyplynuli z Barometra spokojnosti a motivácie zamestnancov v práci iniciovaného spoločnosťou Accor Services. Accor Barometer bol realizovaný na reprezentatívnej vzorke ekonomicky aktívnej populácie v ôsmich krajinách Európy vrátane Slovenska. V rámci prieskumu sa 54 % opýtaných slovenských zamestnancov vyjadrilo, že ich zamestnávateľ sa nedostatočne venuje kvalite života a spokojnosti svojich zamestnancov v práci. Každý druhý Slovák má zároveň pocit, že jeho zamestnávateľ sa nedostatočne zaujíma o jeho problémy v súkromnom živote. Polovica Slovákov (49 %) je nespokojná so spôsobom riadenia ľudí a starostlivosťou o zamestnancov. Vyššiu mieru nespokojnosti v tejto oblasti vyjadrili zamestnanci v oblasti dopravy a v štátom kontrolovaných spoločnostiach. Najvyššiu spokojnosť vyjadrili respondenti so starostlivosťou zamestnávateľov o zdravie zamestnancov na pracovisku (65%).

Koľko pozornosti podľa Vás venuje Váš zamestnávateľ nasledujúcim aspektom?

  • príliš veľa
  • dostatočne
  • nedostatočne
  • neviem


Takmer tri štvrtiny zamestnancov v prieskume uviedlo, že od zamestnávateľa očakávajú zlepšenie podmienok na vzdelávanie (73%) a vyššie príspevky na stravovanie nad rámec zákona (70%). Viac vzdelávania by uvítali najmä zamestnanci pracujúci v sektore bankovníctva, finančníctva, poisťovníctva a telekomunikácií. Vyššie príspevky na stravovanie očakávajú zamestnanci najmä v energetike, stavebníctve, priemysle a maloobchode.

Pre zvýšenie spokojnosti a motivácie zamestnancov na pracovisku by Váš zamestnávateľ mohol skvalitniť niektoré oblasti. Očakávate od Vášho zamestnávateľa, že ...

  • bude prednostne konať v tejto oblasti
  • bude konať v tejto oblasti, hoci to nie je jeho priorita
  • bude sa vyhýbať konaniu v tejto oblasti, pretože pre to nemá dôvod


Respondenti takmer vo všetkých krajinách uviedli, že od zamestnávateľa očakávajú zlepšenia najmä v oblasti vzdelávania. V západoeurópskych krajinách je však percento zamestnancov, ktorí uviedli vzdelávanie na prvom mieste (Francúzsko, Taliansko - 61%, Španielsko - 59%), takmer dvojnásobne vyššie ako na Slovensku (30%) alebo v Českej republike (35%).

Zaujímavejšie rozdiely medzi jednotlivými krajinami vyplývajú z druhého najdôležitejšieho očakávaného benefitu zo strany zamestnávateľa. Pre zamestnancov vo vyspelejších krajinách ako je Francúzsko, Taliansko, Belgicko či Španielsko patrí medzi najdôležitejšie benefity výška úspor, dôchodku, nadštandardná zdravotná starostlivosť či starostlivosť o dieťa. Vo východoeurópskych krajinách a v Turecku očakávajú zamestnanci od zamestnávateľov zlepšenia v oblasti základných potrieb, ako sú vyššie príspevky na stravovanie či viac dovolenky.

Zaujímavé je, že nespokojnosť s výškou príspevkov na stravovanie uviedli spomedzi skúmaných krajín iba Slováci a Turci. Z toho vyplýva, že slovenskí zamestnávatelia by mali venovať viac pozornosti príspevkom na stravovanie, pretože ak každý štvrtý Slovák vníma rezervy v upokojení základných životných potrieb, môže sa to negatívne odraziť na jeho spokojnosti a dlhodobej pracovnej motivácii.

Dva najprioritnejšie očakávané benefity zo strany zamestnávateľa v jednotlivých krajinách

Krajina
SlovenskoVzdelávanie 30 %Stravovanie 27%
Česká republika Vzdelávanie 35 % Vzdelávanie 35 %
FrancúzskoVzdelávanie 61 %Úspory/Dôchodok 54 %
TalianskoVzdelávanie 61 %Nadštandardná zdravotná starostlivosť 36 %
RumunskoVzdelávanie 70 %Dovolenka 62 %
BelgickoÚspory/Dôchodok 46 %Vzdelávanie 22 %
ŠpanielskoVzdelávanie 59 %Starostlivosť o dieťa 27 %
TureckoVzdelávanie 41 %Stravovanie 39 %


Accor Barometer spokojnosti a motivácie realizovala pre spoločnosť Accor Services agentúra Ipsos Loyalty formou kvantitatívneho prieskumu na reprezentatívnej vzorke ekonomicky aktívnej populácie v ôsmich krajinách Európy vrátane Slovenska. Prieskum sa na Slovensku uskutočnil v 1. polovici roku 2007 na reprezentatívnej vzorke 993 zamestnancov vo veku od 18 rokov. Ako nástroj výskumu bol použitý online dotazník. Dáta boli vážené tak, aby výsledky reprezentatívne kopírovali slovenskú populáciu, a to podľa nasledujúcich kritérií: odvetvie, pracovná pozícia, vek a pohlavie.