• Since our foundation in 1990, we have been providing complex strategic one-stop shop services.

    Read more >>
  • We rely on partners and a senior team as well as personal involvement of our founders with their own successful experience.

    Read more >>
  • As part of our individual approach, we implement customized and often exceptional solutions.

    Read more >>
  • Thanks to the global reach, our presence goes beyond the Czech and Slovak borders.

    Read more >>


Case studies | Surveys | Analyses
Publications | Articles | Interviews
Blogs | Strategies | Concepts | Projects

Sme prémiovou česko-slovenskou poradenskou skupinou so silnou väzbou na Rakúsko. V rozpätí viac ako 30 rokov sme sa rozrástli na jeden z najznámejších a najčastejšie odporúčaných stredoeurópskych butikov s globálnym dosahom poskytujúcich na jednom mieste (one-stop-shop consultancy) komplexné služby strategického líderstva, manažmentu a verejných politík.

Naše poradenské tímy sú aktívne v rámci globálnych partnerstiev a networkov, vďaka čomu dokážeme držať prst na pulze najnovšieho vývoja a v kombinácii s inovatívnymi prístupmi ponúknuť osvedčené riešenia v stredoeurópskom regióne i mimo neho.

Medzi našich klientov patria medzinárodné spoločnosti, české i slovenské firmy, investori, privátne holdingy, rodinné podniky, ale aj verejný a neziskový sektor. Naše poradenské tímy sa usilujú o vytváranie obojstranne výhodných partnerstiev a budovanie dlhodobých vzťahov.

Viac >>

My v médiách

Finančnú podporu dostávajú skôr manažéri

Strata pracovného miesta nie je určite pre nikoho príjemná. Mnohokrát pomôže, ak je zamestnávateľ ochotný podať pomocnú ruku v takýchto situáciách, či už finančne alebo inou formou. Riešení existuje viac a úzko súvisia s celkovou firemnou kultúrou.

"Všeobecne sa zamestnávatelia, ktorí cítia spoločenskú zodpovednosť, snažia odchádzajúcim zamestnancom pomôcť pri hľadaní nového zamestnania. Často sa možno stretnúť so zvýšenou mierou benevolentnosti firiem umožniť značnú časť pracovného času ľudí vo výpovednej lehote venovať hľadaniu novej práce alebo absolvovaniu špecializovaných kurzov či tréningov. Väčší zamestnávatelia pri prepúšťaní hľadajú riešenie ako pomôcť odchádzajúcim zamestnancom, pri menších je to skôr výnimkou,“ hovorí Ivan Tomko, konzultant poradenskej spoločnosti Amrop Hever Slovakia.

Finančná podpora skôr pre manažérov
Firmy využívajú aj poradenské spoločnosti pri prepúšťaní, ktoré im pomocou tzv. outplacementu značnou mierou napomáhajú. Ide o službu "šitú na mieru“, ktorú zvyčajne tvorí niekoľkotýždňový program a následné individuálne vedenie. Cieľom outplacementu nie je však nájsť prepustenému pracovníkovi prácu, ale pripraviť ho na úspešné zvládnutie prechodného obdobia a pomôcť mu zorientovať sa na trhu práce. Finančnú podporu však dostávajú skôr manažéri firiem. "Finančná kompenzácia alebo podpora je najčastejšie ukotvená v manažérskych zmluvách a až na ojedinelé prípady sa takáto forma podpory vyskytuje len na vyšších manažérskych postoch. Slovensko nie je v tomto smere iné, aj u nás sledujeme ochotu spoločností pomôcť a podporné aktivity firiem pri prepúšťaní,“ dodáva Ivan Tomko.

Stabilná práca dokáže motivovať
Najbližšie mesiace nebudú vyzerať pre pracovný trh najlepšie. Firmy i zamestnanci budú prežívať ťažšie obdobie. Podľa Ivana Tomku mnohé firmy sa čoraz viac stretávajú so zníženým dopytom po výrobkoch alebo službách, čo sa musí odzrkadliť aj na fungovaní zamestnancov v práci. "V posledných mesiacoch začína prevládať ponuka pracovnej sily nad dopytom. To znamená, že nájsť si pracovné miesto bude ťažšie. Podľa môjho názoru bude najsilnejším motivačným prvkom stabilná a perspektívna práca v tomto v súčasnosti turbulentnom a neistom období.“

Vyšší plat dostane málokto
So zvyšovaním platov a finančným prilepšením však v súčasnosti môže počítať len málokto. "Situácia na trhu nepraje zvyšovaniu miezd zamestnancov. Možno predpokladať, že dočasne sa v mnohých firmách s platmi hýbať nebude,“ hovorí Ivan Tomko. No nemalo by prísť však ani k ich výraznejšiemu zníženiu a úspory bude treba hľadať inde. "Každý skúsený manažér si uvedomuje, že znížením platu vážne naruší motiváciu ľudí. To následne vedie k nízkej efektivite, zníženiu pracovnej morálky, poprípade k odchodom z firmy. Ľudský kapitál je vo väčšine firiem kľúčový a strata výkonných a šikovných ľudí môže byť pre firmu kritická. Z týchto dôvodov by malo byť znižovanie platov alebo prepúšťanie chápané ako jedna z posledných alternatív pri hľadaní úspor.“

Výhodu majú flexibilní
Mnohí ľudia, ktorí predtým pracovali v zahraničí, sa vracajú alebo minimálne zvažujú túto alternatívu. Ich počet tiež stúpa. "Títo ľudia majú často oveľa vyššie nároky a požiadavky, sú však prevažne realisti a sú si vedomí, že sa budú musieť prispôsobiť lokálnym podmienkam. Často disponujú zaujímavými zahraničnými skúsenosťami, ktoré zvyšujú ich hodnotu na trhu. Či sa uplatnia na Slovensku alebo nie, bude závisieť od toho, nakoľko budú flexibilní pri hľadaní práce,“ spresňuje konzultant. Výhodu majú podľa neho tí, ktorí situáciu dokážu zvládnuť, prípadne z nej vyťažiť. "Firmy aj dnes hľadajú lídrov a skúsených manažérov, ktorí sú schopní zvládnuť tlak prostredia a trhovej situácie, dokážu seba a spoločnosť dostatočne pripraviť na ťažšie obdobie.“

Zľavujeme z finančných očakávaní
Ako ďalej Tomko spresňuje, možno sa v súčasnosti stretnúť s tým, že pri menej alebo viac nútenej zmene zamestnania sú ľudia ochotní poľaviť vo finančných očakávaniach. Ide o jednoduchú súvislosť medzi ponukou a dopytom. "Ak začne výraznejšie stúpať ponuka pracovnej sily, klesajú nároky uchádzačov a tí sú pripravení za prácou cestovať, dočasne sa uskromniť alebo iným spôsobom sa prispôsobiť.“

Koľko minimálne musíte dostať na výplatu
295,50 eura (asi 8 900 Sk) - zamestnanec odmeňovaný mesačnou mzdou
1,698 eura za hodinu (asi 51,15 Sk) - ostatní zamestnanci
Zdroj: ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny