Naše poradenské tímy sú aktívne v rámci globálnych partnerstiev a networkov, vďaka čomu dokážeme držať prst na pulze najnovšieho vývoja a v kombinácii s inovatívnymi prístupmi ponúknuť osvedčené riešenia v stredoeurópskom regióne i mimo neho.
Medzi našich klientov patria medzinárodné spoločnosti, české i slovenské firmy, investori, privátne holdingy, rodinné podniky, ale aj verejný a neziskový sektor. Naše poradenské tímy sa usilujú o vytváranie obojstranne výhodných partnerstiev a budovanie dlhodobých vzťahov.
Viac >>
My v médiách
Hľadáte prácu za 40-tisíc mesačne? Čo znamenajú inzeráty na vysoké zárobky
Získať prácu za slušné peniaze nie je v dnešnej dobe jednoduché. Preto pokiaľ v inzeráte natrafíte na pracovnú ponuku s platom 40-tisíc mesačne, potešíte sa. Zvlášť v prípade, ak ste momentálne bez práce a túžite zabezpečiť rodinu, prípadne si našetriť na byt či dobré auto. Priemerná mzda na Slovensku sa blíži k 20 tisícom a získať dvojnásobok tejto sumy jednoduchým spôsobom by vás malo viesť k otázke - je naozaj reálne toľko zarábať?
Vysoký zárobok si preverte
Plat 40-tisíc, odmeny, nárok na dve zahraničné dovolenky do roka, služobný telefón a auto, vlastnú kanceláriu a mnohé ďalšie a ďalšie výhody, jednoducho vysoký životný štandard. Ak ste stredoškolák so slabými pracovnými skúsenosťami, prípadne nezamestnaný alebo krátko pred dôchodkom, sľubne vyzerajúca pracovná ponuka vás určite nadchne. Hoci takéto pracovné pozície sľubujú zvyčajne nadpriemerné zisky, profesionáli z radov ľudských zdrojov to však vidia inak. „Mesačný plat nad 40tisíc korún je najčastejší prevažne pri manažérskych a špecializovaných profesiách. Skutočný stav závisí v prvom rade od vášho postavenia a napríklad aj regiónu, v ktorom daná firma pôsobí. Štatistiky v posledných rokoch ukazujú, že dlhodobo najvyšší priemerný plat so súčasným dlhodobým rastom je v telekomunikačnom, technologickom a finančnom sektore," radí Dalibor Slávik, manažér poradenskej spoločnosti Amrop Hever Slovakia.
Určite väčšia šanca dosiahnuť takúto platovú úroveň je v súkromnom sektore. Manažéri a špecialisti v úspešných firmách rovnako ako drobní podnikatelia s kvalitným a „dobre uchopeným" podnikateľským zámerom zarábajú aj oveľa viac. „Rozhodujúca pritom nie je primárne profesia a odbor, v ktorom pôsobia, ale odborná zdatnosť, skúsenosť,motivácia a prístup k úlohám. Samozrejme, šanca na úspech sa zvyšuje, ak pôsobia v sektore, ktorý momentálne prežíva svoj boom, napríklad stavebný development či trh s nehnuteľnosťami. Zamestnanci s vyšším príjmom majú zvyčajne vysokoškolské vzdelanie," hovorí Slávik. Podľa jeho slov však cenou za úspešnú kariéru a vyššie finančné či nefinančné ohodnotenie je popri vysokej kvalite a odbornosti najmä vysoké pracovné nasadenie a flexibilita. Navyše vysoký plat sa zvyčajne rovná vysokému pracovnému nasadeniu, a teda určitým obmedzeniam v súkromnom živote.
Trochu opatrnosti nezaškodí
Ideálny profil kandidáta na prácu za 40-tisíc mesačne by podľa Dalibora Slávika mohol znieť aj takto: odborne zdatný, s dostatočnou mierou flexibility, ktorý vie efektívne narábať s časom, dokáže jasne stanoviť a komunikovať ciele, ktorý premýšľa o zmenách a inováciách a je prístupný novým myšlienkam. Pracovnú ponuku s vysokým platom nájdete neraz aj v miestnych novinách, v personálnej agentúre alebo aj na internete, ktorý tiež prináša množstvo inzerátov na nenáročnú prácu sľubujúcu vysoké zárobky.
Lucia Burianová zo spoločnosti Profesia tvrdí, že solídny pracovný portál nezverejňuje pracovné ponuky typu multilevel marketingu, zárobky formou provízie a ponuky od neserióznych firiem, ale vopred ich pred uverejnením na portáli preveruje. „Pri prezeraní inzerátov je dôležité si dobre prečítať celú pracovnú ponuku. Nie je vhodné rozhodovať sa len na základe ponúkaného platu, ale do úvahy treba brať aj povahu práce a požiadavky kladené na uchádzača. Pochybnosti o serióznosti firmy si treba preveriť v obchodnom, prípadne v živnostenskom registri," radí Burianová. Ak nebudete úspešní, môžete pátrať ďalej u svojich známych, či na internete v rôznych diskusných fórach.
Opatrnosti však v takýchto prípadoch nie je nikdy dosť. Pokiaľv inzeráte napríklad narazíte na prácu obchodného charakteru bez uvedenia konkrétneho názvu firmy, neraz môže ísť o podomový či pouličný predaj. Pri práci finančného poradcu môžete, naopak, rátať s tým, že zvyčajne ide o aktívne oslovovanie a uzatváranie zmlúv, pričom budete platený od počtu uzatvorených dohôd a budete musieť aktívne oslovovať stále nových a nových klientov. Podozrivá by vám mala byť aj pracovná ponuka, kde vám za bežnú administratívnu prácu niekto ponúkne minimálny mesačný plat na úrovni od 30-tisíc korún, keďze tieto platy reálne majú ľudia na odborných pozíciách.
Odhaľte podvodníkov na prvý pohľad
Neserióznosť inzerátu na prácu s vysokým zárobkom môžete odhaliť takmer okamžite. Ako ďalej objasňuje Lucia Burianová, objaviť by sa v ňom mohla neprimeraná výška zárobku vzhľadom na charakter práce a požiadavky na uchádzača o prácu, rôzne povinné poplatky napríklad za členstvo, školenia, výrobky spoločnosti, provízny systém vyplácania bez základnej mzdy a uvedenie len telefonického, prípadne e-mailového kontaktu bez konkrétneho názvu spoločnosti. Mnohokrát ide o prácu na vedľajší pracovný pomer, prípadne brigádu. Texty inzerátov sú napísané veľmi lákavo a ponúkajú vysoký zárobok za jednoduchú a nenáročnú prácu.
Opatrnosť sa vyplatí zvýšiť aj pri prísľube na prvý pohľad veľmi vysokých denných či týždenných zárobkov, pri ktorých je uvedený nízky základný plat, ale vysoká pohyblivá zložka, alebo pri ponuke práce vykonávanej na základe živnostenského oprávnenia. Prečo na tieto ponuky teda ľudia vôbec reagujú? „Závisí to od okolností, ak sa človek nachádza vo finančnej tiesni alebo je dlhodobo nezamestnaný, môže podľahnúť lákadlám tohto typu. Opäť platí, netreba sa unáhliť, snažiť sa získať čo najviac informácií o danej práci, nebáť sa opýtať na nejasnosti a poradiť sa hoci s blízkymi a so známymi, preveriť zmluvy predložené na podpis, jednoducho vedieť, čo človek podpisuje a za akých podmienok," dodáva na záver Slávik.