• Since our foundation in 1990, we have been providing complex strategic one-stop shop services.

    Read more >>
  • We rely on partners and a senior team as well as personal involvement of our founders with their own successful experience.

    Read more >>
  • As part of our individual approach, we implement customized and often exceptional solutions.

    Read more >>
  • Thanks to the global reach, our presence goes beyond the Czech and Slovak borders.

    Read more >>


Case studies | Surveys | Analyses
Publications | Articles | Interviews
Blogs | Strategies | Concepts | Projects

Jsme prémiovou česko-slovenskou poradenskou skupinou se silnou vazbou na Rakousko. V rozmezí více než 30 let jsme se rozrostli na jeden z nejznámějších a nejčastěji doporučených středoevropských butiků s globálním dosahem poskytujících na jednom místě (one-stop-shop consultancy) komplexní služby strategického líderství, managementu a veřejných politik.

Naše poradenské týmy jsou aktivní v rámci globálních partnerství a networků, díky čemuž dokážeme držet prst na pulsu nejnovějšího vývoje a v kombinaci s inovativními přístupy nabídnout osvědčené řešení ve středoevropském regionu i mimo něj.

Mezi naše klienty patří mezinárodní společnosti, české i slovenské firmy, investoři, privátní holdingy, rodinné podniky, ale i veřejný a neziskový sektor. Naše poradenské týmy usilují o vytváření oboustranně výhodných partnerství a budování dlouhodobých vztahů.

Více >>

My v médiích

Chcú vás v práci povýšiť? Ako to zvládnuť

Na povýšenie v práci ste už dlho čakali a konečne je to tu. Vo vašej firme sa otvára nová riadiaca pozícia a vedúci vám práve oznámil, že ste jedným z horúcich kandidátov. Dostať sa na vedúcu pozíciu je iste lákavé, ale nemusí sa to každému vyplatiť. Ako budúci šéf by si ste mali vedieť získať prirodzený rešpekt, zabudnúť na nadržiavanie kamarátom a často nebyť práve najobľúbenejší.

Vedieť sa správne odhadnúť
Na amerického a západoeurópskeho zamestnávateľa urobí najlepší dojem zamestnanec, ktorý je dostatočne ambiciózny a sebavedomý. Na Slovensku údajne boduje vo firmách skromnosť. Pavol Tóth, konzultant poradenskej spoločnosti Amrop Hever Slovakia, odporúča pri postupe v rebríčku kariéry vhodne oba prvky vyvážiť. "Na jednej strane môže prílišná ambicióznosť narušiť vzťahy s kolegami na rovnakej úrovni organizačného rebríčka, a tým potenciálne vyvolať ďalšie problémy pri postupe na riadiacu pozíciu. Prílišná skromnosť môže zasa viesť k tomu, že daného človeka budú v kariérovom raste všetci predbiehať. Určite je však dôležité, aby si bol každý človek vedomý svojich kvalít a dokázal ich vhodnou formou prezentovať," radí Tóth. Ako dopĺňa Pavel Uhrinčat z personálno-poradenskej spoločnosti HR man v Nitre, prezentáciu sebavedomého a úspešného zamestnanca je vhodné doplniť výsledkami z praxe, odporúčacími listami či iným spôsobom potvrdzujúcim jeho "ponúkaný" obraz. Treba si však dať pozor na prehnané požiadavky. "Zažil som podobnú situáciu v zahraničnej spoločnosti na Slovensku, keď kandidát na ponuku povýšenia reagoval neprimeranými platovými požiadavkami. Jednoducho situáciu zle odhadol a požiadavky prehnal. Nielenže povýšenie nezískal, ale stratil aj to, čo dovtedy mal," hovorí Uhrinčat.

Čo musíte zvážiť
Postup z radovej na vedúcu funkciu nemusí byť vždy jednoduchý. "V praxi by povýšenie nemalo znamenať viac práce, väčšinou prináša skôr viac zodpovednosti. Takže už nebudete zodpovedný len sám za seba, ale aj za podriadených pracovníkov a ich výsledky. Pri postupe na vedúcu pozíciu je dôležité vedieť, aké sú očakávania zo strany vedenia firmy, akých ľudí budete riadiť, aká je ich pracovná náplň, čo od nich môžete reálne očakávať po osobnostnej a výkonnostnej stránke, alebo aké široké budú vaše kompetencie. Ak prichádzate k novému zamestnávateľovi, je nevyhnutné poznať aj situáciu, za akej do danej firmy prichádzate," tvrdí Pavol Tóth. Ak vám teda ponúknu možnosť zobrať si čas na rozmyslenie, využite ju. "Vyššia pozícia môže ovplyvniť aj ľudí okolo vás a bude vhodné sa o tom s nimi porozprávať. Vo väčšine prípadov sa od vedúcich pracovníkov vyžaduje časová flexibilita," dopĺňa Uhrinčat. Ako ďalej tvrdí, pri prijímaní vhodnej vyššej pozície je vhodné spresniť zamestnávateľovi, v ktorých oblastiach požadujete podporu, napríklad potrebujete školenie či stáž. Vyžiadajte si spätnú väzbu aj od zamestnávateľa - kde on vidí napriek ponuke povýšenia priestor na vaše zlepšenie.

Stanovte jasné pravidlá
Firmy a zároveň jednotlivímanažéri by si mali vychovávať v tíme zamestnancov, ktorí by mali byť ich nasledovníkmi a v prípade odchodu alebo výpadku manažéra by mala existovať jeho zastupiteľnosť. Tu na Slovensku vidieť najväčšie medzery. Často sa náhly výpadok manažéra rieši v strese a rýchlosti. "Ľudia na vyšších pozíciách organizačného rebríčka by nemali zabúdať, že aj oni boli niekedy radovými zamestnancami. Ak sa človek jedného dňa stane nadriadeným bývalých spolupracovníkov, s ktorými ho v niektorých prípadoch spájajú aj priateľské vzťahy, mal by sa snažiť zachovať rovnaký štýl komunikácie a konania, ale zároveň by mal uvážlivo vyberať ľudí, s ktorými sa podelí o svoje vnútorné pocity. Napriek maximálnej snahe by mal počítať s tým, že sa môže stretnúť so závisťou, s manipuláciou, so sarkastickými poznámkami a podobne. Dôležité je po povýšení vystupovať dostatočne rozhodne, definovať svoje predstavy o pripravovaných zmenách, stanoviť jednoznačné pravidlá a nebáť sa privilégií, ktoré sa s vyššou funkciou spájajú," radí Pavol Tóth. Šanca na povýšenie nie je nereálna ani v malých firmách, a to najmä tam, kde je pomerne vysoká fluktuácia zamestnancov. Ako dodáva Uhrničat, rovnako vysoká však môže byť aj šanca, že vás na tej pozícii čoskoro niekto vymení. "Nízka fluktuácia a stabilný tímvo väčšej firme môže byť dôvodom, že si na povýšenie v rámci firmy počkáte aj niekoľko rokov. Často ide o zmenu pozície na rovnakej hierarchickej úrovni, ale s iným obsahom práce. Potom ste na zmenu smerom hore pripravený oveľa lepšie, ako len v prípade postupu zdola nahor. Kto však hľadá cestu najmä zdola nahor, jednoduchšie ju nájde mimo súčasného zamestnania."

Zmena pracovnej zmluvy
Ak ste ako zamestnanec povýšený, mení sa vaše pracovné zaradenie, pracovná náplň a zrejme aj plat. Toto sa rieši dodatkom k už existujúcej pracovnej zmluve. "Na vyšších manažérskych pozíciách sa to zvykne riešiť aj novou zmluvou. Už pri podpise prvej pracovnej zmluvy si treba ustrážiť, aby sa ústna dohoda preniesla aj na papier," dopĺňa Tóth. Dajte si preto pozor na to, aby došlo k zmene v bode Druh práce a jeho stručná charakteristika. "V každom prípade by sa mala pozícia nazývať tak, ako sa dohodnete a jej stručný popis by mal vystihovať jej skutočný obsah. Ak sa dohodnete aj na konkrétnom plate, mali by ste ho tam mať jasne uvedený, aj s dobou platnosti a účinnosti zmeny. Nemali by s vami dohodnúť skúšobnú dobu, ak ide o pokračovanie pracovného pomeru," uzatvára Pavel Uhrinčat.