Through our consulting teams active within global partnerships and networks we manage to keep a finger on the pulse of latest developments and thus offer proven experience combined with innovative expertise in and beyond the central European region.
We have many clients including international companies, Czech and Slovak companies, investors, private holdings, family businesses, as well as the public and non-profit sector. Our consulting teams are committed to creating mutually beneficial partnerships and building long-term relationships.
Read more >>
Articles & Studies
BLOG: Culture eats strategy for breakfast
Je vnútorným bohatstvom a obrovskou hodnotou, pre ktorú vás zákazníci budú považovať za vlastnú krvnú skupinu a zamestnanci za zamestnávateľa, pre ktorého sa oplatí vydať maximum. O čom je reč? Pozrime sa bližšie na hlavné atribúty správne nastavenej firemnej kultúry. Vyhľadávaný poradca v oblasti organizačného manažmentu Peter Drucker svojho času vyhlásil, že „kultúra zhltne stratégiu na raňajky” („culture eats strategy for breakfast“). Svetoznámy pedagóg a lektor veľmi dobre vedel, čo hovorí. V neustále sa meniacom biznis prostredí je otázka firemnej kultúry zásadná. Ak chcú manažéri a lídri rozvíjať a implementovať stanovené ciele, musia ich pevne zakoreniť do pracovnej kultúry. Nech je vízia akokoľvek skvelá, v toxickej firemnej kultúre sa nikdy neuskutoční.
Pozitívny vplyv firemnej kultúry Každý majiteľ či vrcholový manažér nepochybne potvrdí, že má záujem o zanietených a výkonných zamestnancov, vysokú pracovnú morálku, motiváciu a produktivitu, silnú tímovú prácu a kvalitnú internú spoluprácu, kvalitné služby prispievajúce k lojalite zákazníkov, nízku fluktuáciu či manažérov s excelentnými schopnosťami. Ak niečo z toho nefunguje podľa predstáv, pri hľadaní riešenia sa treba v prvom rade zamyslieť nad zmenou firemnej kultúry. V súčasnej rýchlej ére možno fenomén firemnej kultúry spolu s kvalitným manažérskym systémom a so sofistikovaným CRM (Customer Relationship Management) prístupom považovať za jeden z hlavných faktorov ovplyvňujúcich úspech na trhu. Firemná kultúra je veľmi úzko spätá s manažérskymi procesmi a jej implementácia prináša mnoho pozitívnych vedľajších efektov. Je generátorom spoločných hodnôt a organizačným lepidlom, ktoré spája ľudí akokoľvek prepojených na danú organizáciu. Budovanie, resp. úprava firemnej kultúry je interaktívny proces založený na víziách o smerovaní organizácie či predstavách o využívaní etických princípov pre zamestnancov a zákazníkov. Členovia vrcholového manažmentu ako osoby zodpovedné za celkové fungovanie firmy musia mať k dispozícii fundamentálne argumenty, prečo majú byť jej zamestnanci motivovaní, výkonnejší a ústretovejší a prečo majú zákazníci kupovať práve jej výrobky.
Cesta k novej firemnej kultúre V prvom rade treba identifikovať parametre existujúcej firemnej kultúry zvnútra (zamestnanci, partneri, procesy) a zvonku (zákazníci, partneri, CRM). Ruka v ruke je nevyhnutné identifikovať hlavné priority vrcholového manažmentu v zmysle rozvojových potrieb a zadefinovať správne postupy na úspešné zavedenie novej firemnej kultúry do praxe. Skúsení Management Consulting poradcovia odporúčajú celkovú stratégiu budovania firemnej kultúry rozdeliť do troch základných fáz: Corporate Values Assessment & Design Aby bolo možné zadefinovať správny rozsah zmien, je potrebné dokonale identifikovať stav aktuálnej firemnej kultúry a stanoviť smerovanie celkovej internej a externej politiky rozvoja z pohľadu majiteľov, resp. vrcholového manažmentu, ktorý zodpovedá za celkové smerovanie. Táto úvodná fáza je najzásadnejším stavebným prvkom celkovej spokojnosti s dosiahnutou zmenou firemnej kultúry. Corporate Culture Strategy Development Na základe benchmarku identifikovaných potrieb a hodnôt treba v ďalšom kroku vytvoriť návrh prechodného plánu na vybudovanie novej firemnej kultúry smerom ku všetkým relevantným interným a externým hráčom a procesom. Corporate Culture Implementation Táto fáza je najzložitejšou a najkomplexnejšou etapou celého procesu. Spočíva v definitívnom dotiahnutí procesu zmeny prostredníctvom využívania najsofistikovanejších metód v oblasti rozvoja manažérskych systémov a ľudského kapitálu. Jana Hyžová